Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril do ďalších okresov, ministerstvo eviduje stovky prípadov

Diviak, sviňa divá
Africký mor ošípaných potvrdili aj v Detve, vo Zvolene a Starej Ľubovni. Foto: ilustračné, Getty Images

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenska rozšírila už do osemnástich okresov. Najnovšie pribudli tri, konkrétne Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa.

Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, eviduje agrorezort už 2 200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Pozitívnou správou je, že v domácom chove sa AMO nevyskytlo od septembra 2019. Informoval o tom hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík.

Počet sa zdvojnásobil

Africký mor ošípaných sa už predtým vyskytol v 15 slovenských okresoch. Zasiahnutý bol Bardejov, Gelnica, Košice – mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš a Vranov nad Topľou.

Počet prípadov AMO v Európe sa počas roka 2020 dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019.

Poľsko a Maďarsko sú hrozbou

V okolitých krajinách zaznamenali v roku 2020 viac ako 11 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Poľsku, cez 4 100, no a viac ako 4 000 v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne podľa agrorezortu ohrozujú územie SR.

V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so SR. V roku 2021 sa eviduje v Európe 300 ohnísk nákazy AMO a 1 240 prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov zaznamenali v Rumunsku a Poľsku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Hrežík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR