Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril, nakazeného diviaka našli v ďalšom okrese

diviak
Foto: ilustračné, Getty Images

Africký mor ošípaných (AMO) sa rozšíril do ďalšieho okresu. Po dvoch mesiacoch, kedy sa africký mor ošípaných na území Slovenska lokalizoval len v okrese Trebišov, eviduje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nález kadáveru uhynutého dospelého diviaka, pozitívneho na AMO v okrese Michalovce. A to v poľovnom revíri pri Veľkých Kapušanoch. Informoval o tom v pondelok agrorezort v tlačovej správe.

Ministerstvo pôdohospodárstva tak už potvrdilo 16 prípadov AMO u diviaka a 11 prípadov v chove domácich ošípaných. Väčšinu pozitívnych prípadov u diviaka eviduje rezort pri nálezoch uhynutých jedincov. Vzorky z ulovenej diviačej zveri rezort pôdohospodárstva neustále vyšetruje v národnom referenčnom laboratóriu vo Zvolene.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je mimoriadne odolný. Úmrtnosť nakazených ošípaných dosahuje 90 až 95 percent.

Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR