Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril o ďalšie prípady

Diviak
Správny manažment lovu diviakov môže pomôcť ochorenie potlačiť. Foto: ilustračné, Thinkstock.

Africký mor ošípaných (AMO) sa rozšíril o ďalšie prípady potvrdenia tejto nákazy u diviaka. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„K dnešnému dňu (streda 4. septembra, pozn. red.) je evidovaných 23 laboratórne potvrdených prípadov, všetky na území okresu Trebišov, 12 prípadov u diviaka a 11 prípadov v chove domácich ošípaných,“ uvádza rezort s tým, že vyšetrenia ďalších diviakov, ako aj domácich ošípaných, v národnom referenčnom laboratóriu vo Zvolene, naďalej prebiehajú.

Ministerstvo posiela na pomoc poľovníkom chladiace boxy, na uloženie ulovenej diviačej zveri, v súvislosti s plnením nariadenia intenzívneho lovu diviačej zveri. „V pondelok boli v okrese Trebišov odovzdané chladiarenské zariadenia všetkým 41 užívateľom poľovných revírov. Úvodom tohto týždňa začala aj distribúcia chladiarenských zariadení do okresu Sobrance a Michalovce,“ uviedol rezort.

Africký mor ošípaných

… je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný.

Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR