Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diviak
Foto: ilustračné, Thinkstock.
4. 09. 2019 9:36 Lesy a lesníctvoSlovensko od WebNoviny.skWebNoviny.sk

Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril o ďalšie prípady

Africký mor ošípaných (AMO) sa rozšíril o ďalšie prípady potvrdenia tejto nákazy u diviaka. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„K dnešnému dňu (streda 4. septembra, pozn. red.) je evidovaných 23 laboratórne potvrdených prípadov, všetky na území okresu Trebišov, 12 prípadov u diviaka a 11 prípadov v chove domácich ošípaných,“ uvádza rezort s tým, že vyšetrenia ďalších diviakov, ako aj domácich ošípaných, v národnom referenčnom laboratóriu vo Zvolene, naďalej prebiehajú.

Ministerstvo posiela na pomoc poľovníkom chladiace boxy, na uloženie ulovenej diviačej zveri, v súvislosti s plnením nariadenia intenzívneho lovu diviačej zveri. „V pondelok boli v okrese Trebišov odovzdané chladiarenské zariadenia všetkým 41 užívateľom poľovných revírov. Úvodom tohto týždňa začala aj distribúcia chladiarenských zariadení do okresu Sobrance a Michalovce,“ uviedol rezort.

Africký mor ošípaných

… je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný.

Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X