Aktualizované: Africký mor ošípaných zistili aj v obci Brehov, zdrojom nákazy sú podľa Bíreša diviaky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Imrich, Emil Macho, Jozf Bíreš
Zľava: Predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich, predseda SPPK Emil Macho a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš počas tlačovej besedy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) na tému: Africký mor ošípaných. Nesmieme si zničiť 38-percentnú sebestačnosť v chove ošípaných na Slovensku. Bratislava, 20. august 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. augusta,  12:51

Ďalší prípad afrického moru ošípaných pribudol v obci Brehov u domácej ošípanej v infikovanej oblasti na juhovýchode Slovenska v okrese Trebišov. V obci Brehov ide už o tretí prípad tejto nákazy.

Ako v utorok informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš, zároveň zistili v nakazenej oblasti dvoch diviakov. V troch dedinách podľa neho začali v utorok ráno porážať infikované zvieratá.

„Uvidíme, či z týchto zvierat niektoré zareagujú pozitivitou. Bude to veľmi dôležité, či túto infekciu tam naozaj máme lokalizovanú, alebo ide ďalej,“ povedal Bíreš.

Výskyt v kukuričných poliach

Veľmi intenzívne chcú riešiť problém v spojitosti s nariadením o odstrele diviačej zveri.  „Situáciu zvládame dobre, nie je tam priemyselná výroba,“ povedal Bíreš s tým, že problém sa darí držať v infikovanej zóne. „Je to veľká výzva pre komerčných chovateľov, pretože vírus sa šíri všetkými možnými spôsobmi,“ uviedol šéf ŠVPS.

Hlavným zdrojom šírenia nákazy sú podľa neho diviaky. V súvislosti so zberom kukurice upozornil na ich zvýšený výskyt v kukuričných poliach a vyzval poľnohospodárov a poľovníkov na súčinnosť pri zbere kukurice a love diviačej zveri.

Kukurica by sa štyri mesiace po zbere z preventívnych dôvodov nemala požívať ako krmivo. V infekčnej oblasti sú traja chovatelia, ktorí chovajú tristo až šesťsto ošípaných.

„Tam budeme určite obmedzovať posun živých zvierat, ktoré nemôžu oblasť opustiť,“ povedal Bíreš s tým, že to platí aj pre mäso a mäsové výrobky. „Od stredy začneme distribuovať chladiace boxy pre poľovníkov, ktorí budú do nich dávať ulovenú zver,“ priblížil Bíreš. V nedeľu sa prídu experti Európskej komisie oboznámiť so situáciou s africkým morom ošípaných na Slovensku.

Ochrana veľkých chovov ošípaných

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje, že podcenenie ochranných opatrení nariadených veterinármi zvyšuje riziko zavlečenia nákazy do ďalších lokalít na Slovensku.

Len dôsledné dodržiavanie veterinárnych nariadení môže podľa komory ochrániť veľké chovy ošípaných na Slovensku, ktoré držia 38-percentnú sebestačnosť v produkcii slovenského bravčového mäsa.

Komora vyzýva aj všetkých veľkochovateľov, aby denne kontrolovali, či všetci pracovníci v chovoch dodržiavajú veterinárne opatrenia a znižujú riziko zavlečenia nákazy.

Znižovanie počtu diviakov

Poľovníkov zároveň vyzvala, aby v maximálne možnej miere znižovali počet diviakov a okamžite pristúpili k ich lovu aj zakázaným spôsobom.

Predseda SPPK Emil Macho informoval, že hlavní chovatelia ošípaných sú v tzv. rizikových oblastiach so zvýšeným počtom diviakov, resp. na južnom Slovensku.

„Chceme apelovať na všetkých zainteresovaných, aby sme neohrozili tieto chovy. V prípade, že by sa ohrozili, tak na Slovensko ešte viacej stúpne dovoz nekvalitného bravčového mäsa hlavne zo štátov ako Španielsko, Belgicko. Preto je pre nás táto téma taká zásadná,“ povedal Macho. Počet ošípaných na Slovensku sa v súčasnosti pohybuje medzi 500-tisíc až 600-tisíc kusmi, pričom v roku 2002 ich bolo ešte 1,5 milióna.

Chovy nie sú väčšinou registrované

Väčšina nakazených ošípaných u nás je podľa šéfa SPPK z drobných chovov. „Príčinou je, že tieto chovy sú zväčša neregistrované. Domáci gazdovia, dá sa povedať, nedodržiavajú základné fytosanitárne opatrenia. Základný problém je aj v tom, že odstavčatá častokrát doviezli z Maďarska,“ upozornil Macho.

To podľa neho tiež mohlo spôsobiť rozšírenie afrického moru ošípaných na Slovensko. V súvislosti s blížiacou sa žatvou kukurice a veľkým výskytom diviakov v nej označil za dôležité, aby poľnohospodári a poľovníci spolu veľmi intenzívne komunikovali a poľovníci využili všetky povolené opatrenia na lov diviakov.

„Aby intenzívne lovili diviačiu zver a aby sme zabránili v maximálne možnej miere presunu afrického moru ošípaných k zásadným chovom ošípaných. Pokiaľ by sa africký mor ošípaných vyskytol v zásadných chovoch, ktoré vieme zrátať na prstoch oboch rúk, dôsledky nielen ekonomické, ale aj hospodárske môžu byť veľmi výrazné,“ dodal Macho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef Bíreš
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR