Agentúra životného prostredia zlepšuje systém envirovzdelávania, súčasťou bude nová webstránka

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) chce spoločne s ďalšími štátnymi aj neziskovými organizáciami zefektívniť systém environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety na Slovensku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková, zlepšením systému sa zaoberá pracovná skupina tvorená zástupcami rozličných organizácií, ktorá už absolvovala šesť stretnutí.

Kritériá envirovýchovy

Pracovná skupina, ktorá sa snaží nájsť čo najkoncepčnejšie riešenie environmentálnej výchovy a vzdelávania na Slovensku, bude pokračovať v práci aj na budúci rok.

Systém envirovzdelávania bude podľa Pšenákovej otvorený všetkým subjektom, ktoré pôsobia v neformálnej envirovýchove a majú snahu o skvalitnenie svojej činnosti a služieb. Súčasťou systému bude aj certifikácia týchto organizácií a subjektov na základe ich činnosti.

V súčasnosti sa skupina zaoberá definovaním kritérií kvalitnej envirovýchovy, ktoré budú slúžiť nielen ako nástroj pre hodnotenie organizácie, ale aj pre jej sebareflexiu,“ vysvetlila Pšenáková.

Jedinečný portál

Súčasťou systému bude aj nový internetový portál s názvom Ewobox. Stránka bude obsahovať zoznam organizácií, združení a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú environmentálnou výchovou a vzdelávaním. Obsahovať bude aj zoznam rôznych projektov a programov súvisiacich s envirovýchovou. Členená bude podľa rôznych okruhov a oblastí činností ako aj podľa cieľových skupín, na ktoré sú jednotlivé akcie či projekty zamerané.

Zapojené organizácie budú môcť na portál prispievať vlastnými článkami, budú môcť zverejňovať ich pripravované akcie a projekty a diskutovať s ďalšími prispievateľmi o problémoch či témach ich záujmu.

Jedinečný portál, ktorý v stredoeurópskych podmienkach nemá obdobu, bude symbolicky spustený a uvedený do života počas Festivalu environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA,“ uviedla Pšenáková. Predpokladaný termín konania festivalu je 25. – 27. novembra tohto roku v Stredisku environmentálnej výchovy SAŽP Dropie v okrese Komárno.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom