Agrárna komora víta schválenie spoločnej poľnohospodárskej politiky a dúfa v splnenie dávneho sľubu

Pole, traktor
Klimatická zmena znížila poľnohospodársku produktivitu na svete o 21%. Foto: ilustračné, Getty images

Agrárna komora Slovenska (AKS) víta rozhodnutie poslancov europarlamentu o schválení reformy budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Slovenskí poľnohospodári totiž ani dnes nemajú rovnaké podmienky, ako ich kolegovia z iných členských krajín.

A to napriek tomu, že ešte v roku 2012 členovia AKS a Potravinárskej komory Slovenska verejnou manifestáciou žiadali zjednotenie, ktoré sa malo začať realizovať od roku 2013. Preto AKS žiada naplnenie dlhoročných sľubov.

„Sendvičový program, ktorý bol v tom čase farmárom predstavený, neobsahoval šunku. Teda spravodlivé prerozdeľovanie finančných prostriedkov v rámci Programu rozvoja vidieka. Jednou zo žiadostí slovenských farmárov bolo tiež notifikovanie zálohových platieb, splnenie tohto sľubu sa presúva z roka na rok,“ vysvetlila v pondelok predsedníčka AKS Helena Patasiová.

V čase koronakrízy môžu slovenskí poľnohospodári podľa AKS iba závidieť kolegom zo susedného Česka a Maďarska, ktorí už dostávajú vyplatené zálohové platby.

„Na Slovensku bolo zvykom, že ich dostávali s príchodom Mikuláša. AKS verí, že aj nový generálny riaditeľ PPA v tomto smere dodrží slovo a dočkajú sa ich ešte pred novým rokom. Odborníci AKS sú zastúpení vo všetkých pomocných orgánoch a odborných komisiách agroministerstva, členovia od kolegov očakávajú, že budú obhajovať celospoločenské záujmy. AKS má za to, že v novom Strategickom pláne EÚ musia byť nastavené jasné ciele a k podporným programom treba zabezpečiť spravodlivý prístup pre každého aktívneho farmára,“ uzavrela Patasiová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helena Patasiová
Firmy a inštitúcie PKS Potravinárska komora SlovenskaPPA Pôdohospodárska platobná agentúra