Vo viacerých regiónoch Slovenska sa už začalo naplno kosiť, žatvu oddialili intenzívne dažde

Žatva
Foto: ilustračné, SITA

V uplynulých dňoch sa na Slovensku začala žatva. Ako už tradične, vzhľadom na klimatické podmienky, žatvu odštartovali pestovatelia v južne položených regiónoch. Kým vlani začali poľnohospodári pre vysoké teploty a sucho kosiť už koncom júna, tento rok je žatva posunutá. Dôvodom sú intenzívne zrážky.

„Obilie dozrievalo pomalšie ako vlani a pre rozmočenú pôdu poľnohospodári nemohli dlhší čas vojsť strojmi do polí,“ konštatovala v pondelok pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Vo viacerých regiónoch sa začína naplno kosiť

Napríklad pestovatelia v oblasti Michaloviec aj preto označili začiatok žatvy ako zložitý. Kosiť začali najskôr skúšobne, ale následné zrážky a sťažený pohyb kombajnov po poliach žatvu na pár dní prerušili. Od pondelka sa už postupne začína naplno kosiť napríklad v bratislavskom, trnavskom či nitrianskom regióne. Kosia sa jačmene a repky.

„U nás v oblasti Senca posun žatvy nevnímame negatívne. Dlhšia doba vegetácie by mala naznačovať aj vyššiu úrodu. Obilniny nie sú ani poľahnuté, voda na poliach nestojí a nanovo sa už aj oteplilo. Priebeh žatvy vidíme zatiaľ pozitívne. S jej hodnotením si však musíme, samozrejme, počkať,“ uviedol predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bratislave Juraj Mačaj.

Na severe úroda ešte len dozrieva

So žatvou začnú neskôr aj liptovskí poľnohospodári.

„V severných oblastiach Slovenska obilie ešte len dozrieva. Už teraz však vieme, že aj u nás bude žatva posunutá približne o dva týždne. Dôvodom sú zrážky počas júna. V našej oblasti urobili dažde výraznejšie škody najmä na objemových krmovinách, ďatelinotrávach. Obilniny zatiaľ nevyzerajú zle, ale očakávame podstatne nižšiu úrodu repky, a to pre jarné suchá,“ priblížil situáciu na Liptove podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

Monitorovanie škôd na porastoch

Vzhľadom na dlhé daždivé obdobie začala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora monitorovať škody na poľnohospodárskych porastoch. V tomto týždni spustí aj ďalší monitoring – tentokrát žatevných prác. Prvé informácie o postupe žatvy bude mať v polovici budúceho týždňa.

Na Slovensku sa na najväčšej výmere pestuje pšenica. Podľa údajov Štatistického úradu SR ju tento rok má SR na cca. 390-tis. hektároch. Výmera jačmeňa je pre tento rok na úrovni cca. 133-tis. ha a výmera repky olejnej je takmer 147-tisíc hektárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana HoléciováMiroslav Štefček
Firmy a inštitúcie Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komoraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraŠÚ Štatistický úrad SR