Agropodnikateľ z Levoče zmiešaval certifikované hnojivá s odpadom, prokurátor podal obžalobu

Hnojenie, polnohospodárstvo, traktor
Foto: ilustračné, Getty Images

Agropodnikateľ Peter K. z Levoče čelí obžalobe zo zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi a prečinu ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Ide o známy prípad vypúšťania hnojív z cisterien do polí v okolí Levoče.

Miestni obyvatelia sa tam na neznesiteľný zápach sťažovali dlho. Upozornili naň aj dvoma štrajkami a petíciou, ktorú podpísalo viac ako tritisíc ľudí.

Zmes aplikoval do pôdy firmy, kde je konateľom

Podľa spišskonovoveskej okresnej prokuratúry podnikateľ zmiešaval certifikované hnojivá s odpadom a hnojovnicou. Tie údajne aplikoval do pôdy, ktorú obhospodarovala spoločnosť Tatra – Agrolev, s.r.o., v ktorej pôsobí ako konateľ.

„Po vykonaní rozsiahleho vyšetrovania a po predložení vyšetrovacieho spisu vyšetrovateľom, prokurátor Okresnej prokuratúry Spišská Nová Ves rozhodol a 9. apríla podal obžalobu na obvineného Petra K. za zločin neoprávneného nakladania s odpadmi a za prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia,“ informovala hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová. Zároveň bola podľa jej slov obžaloba podaná aj na spoločnosť Tatra – Agrolev za prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia.

Dôvodom pre takýto postup prokurátora boli podľa hovorkyne skutočnosti zistené v prípravnom konaní. Z nich vyplýva, že podnikateľ odoberal látky deklarované ako certifikované hnojivá a tie následne prepravoval do areálu spoločnosti Tatra – Agrolev v Levoči.

Nebezpečný odpad z organických a chemických procesov

Hnojivá tam uskladňoval v skladovacích nádržiach a postupne ich zmiešaval s odpadom. Do tejto zmesi primiešaval ešte minimálne jednu látku, a to hnojovicu z vlastnej produkcie živočíšnej výroby. Postupne takto vznikol nebezpečný odpad z organických chemických procesov.

„Obvinený agropodnikateľ tento odpad aplikoval formou rozstrekov do ním obhospodarovanej pôdy v katastri mesta Levoča. Bolo preukázané, že takáto aplikácia vo zvýšenej miere môže vyvolať nežiadúce zmeny fyzikálnych, chemických a biologických vlastností poľnohospodárskej pôdy a znamená reálne riziko environmentálneho narušenia produkčných a mimoprodukčných funkcií pôdy,“ vysvetlila Janová.

Ak sa súd stotožní s obžalobným návrhom prokurátora a uzná obvineného agropodnikateľa vinným, hrozí mu trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov. Jeho spoločnosti zase trest zrušenia právnickej osoby či trest zákazu činnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Janová
Firmy a inštitúcie Tatra – Agrolev