Agrorezort podpísal memorandum o spolupráci v boji proti africkému moru ošípaných

Ošípané, prasa
Africký mor ošípaných vážne ohrozuje domáce chovy. Foto: archívne, SITA/Dušan Hein

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) a zástupcovia chovateľov ošípaných, spracovateľov bravčového mäsa a zástupcovia obchodu budú spoločne postupovať a vymieňať si informácie s cieľom zintenzívniť boj proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO).

Vyplýva to z Memoranda o spolupráci v rámci krízovej situácie v súvislosti s AMO, ktoré v piatok podpísali zástupcovia spomínaných organizácii. V tomto memorande signatári deklarovali, že budú navzájom koordinovať svoje kroky tak, aby nebola ohrozená hospodárska súťaž.

Dôkaz dobrej vôle

„Toto memorandum je dôkazom dobrej vôle a ochoty všetkých zúčastnených poskytovať promptné, správne a transparentné informácie, ktoré nám pomôžu efektívnejšie ochrániť chovy ošípaných pred africkým morom,“ uviedol minister pôdohospodárstva SR Samuel Vlčan po podpise memoranda.

Signatári memoranda majú zároveň zabezpečiť, aby ich členovia, koordinované spoločnosti a organizácie spolupracovali v maximálne možnej miere pri opatreniach a krokoch na zastavenie šírenia AMO. Spoločne majú ochrániť chovy ošípaných a spracovateľských prevádzok mäsa pred zavlečením nákazy.

Kontrola mäsa pred uvedením na trh

Ďalej majú zabezpečiť kontrolu zdravotného stavu živých zvierat a mäsa pred uvedením na trh zo zasiahnutých zón a uvedenie zdravého mäsa a mäsových výrobkov zo zvierat pochádzajúcich z postihnutých oblastí na trh.

Okrem MPRV SR a ŠVPS SR memorandum podpísali Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku, Slovenská asociácia chovateľov ošípaných, Slovenský zväz spracovateľov mäsa, Zväz obchodu Slovenskej republiky a Slovenská aliancia moderného obchodu.

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine.

Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 percenta.

AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Samuel Vlčan
    Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSAMO Slovenská aliancia moderného obchoduSlovenský zväz spracovateľov mäsaŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SRZväz obchodu Slovenskej republiky