Aj Česi bojujú s lykožrútom. Parlament kvôli tomu nechce rozšíriť bezzásahové územia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Winter 1029889_1920.jpg
Foto: Pixabay/jill111

Ochranári a ministerstvo požadujú, aby sa plocha bezzásahových území rozšírila. Poslanci však dali za pravdu majiteľom lesov. 

Návrh zákona z dielne českého ministerstva životného prostredia o lesoch zrejme v parlamente neprejde. Zákon okrem iného plánoval rozšíriť územia, na ktorých sa vôbec nezasahuje proti podkôrnemu hmyzu. Na Šumave dokonca až na 54 percent rozlohy. Poslancov Snemovne však presvedčili petície Spolku vlastníkov obecných lesov a Hnutia život.

Signatári petície chcú zabrániť rozširovaniu bezzásahového územia najmä kvôli kalamitám spôsobených podkôrnym hmyzom. Ten je v súčasnosti oveľa väčšou hrozbou, než v minulosti. V dôsledku zvyšujúcej sa priemernej teploty dokáže mať lykožrút za jeden rok až tri generácie.

Lesníci vedia kalamitu zastaviť tým, že smreky na hranici kalamity jednoducho odstránia. Vyrúbaním stromov a zasadením nových, silnejších jedincov sa zachová nielen ekonomická hodnota porastu, ale aj funkcie lesa ako zadržiavanie vody a regulácia teploty v krajine.

V bezzásahových územiach sa však môžu používať len feromónové lapače. Tie sú však podľa oboch spomínaných petičných výborov nedostatočné.  Vlastníci lesov aj ochranári požadujú, aby sa nedotknuteľné územia nerozširovali aspoň do času, kedy nebude lykožrútová kalamita pod kontrolou.

„Podporujeme návrh prijatia moratória, teda odkladu a zmrazenia celej ČR na vyhlasovanie bezzásahových území vrátane území európskeho významu v oblastiach so zastúpením smrekových porastov nad 20 percent, než bude podkôrniková kalamita zastavená,“ povedal predseda Spolku vlastníkov obecných lesov (SVOL) František Kučera na internetovej stránke SVOL.

Vlastníci lesov zároveň upozorňujú, že lykožrútovú kalamitu nie je možné úplne zastaviť, je možné ju len tlmiť zabránením premnoženiu tohto hmyzu. Lykožrút totiž dokáže prekonať aj veľké vzdialenosti a tak napádať stromy vzdialené aj niekoľko desiatok kilometrov. Vlastne je len otázka času, kedy prídeme o všetky smrekové porasty.

Bezzásahové územia sa majú rozširovať aj na Slovensku. Podľa novej envirostratégie, ktorú schválila vláda, majú bezzásahové územia tvoriť 50 percent rozlohy národných parkov do roku 2025. Do roku 2030 by už mali bezzásahové územia tvoriť 75 percent rozlohy národných parkov.

„V bezzásahových územiach bude absolútny zákaz ťažby a spracovania (aj kalamitného) dreva, okrem prípadov ohrozujúcich ľudské zdravie a majetok, vyčistenia prístupových komunikácií a chodníkov, prípadných ohrozujúcich prekážok na vodných tokoch. Nebude možné uplatniť žiadnu inú výnimku v súvislosti s ťažbou dreva,“ uvádza sa v materiáli schválenom vládou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia