Ako by vyzeral svet bez včiel a motýľov? Prázdne regály a nedostatok jedla

||
Foto: Facebook László Solymos

Ministerstvo životného prostredia si Svetový deň včiel a Medzinárodný deň biodiverzity pripomenulo v obchode pri prázdnom regáli. Chceli tak poukázať na význam opeľovačov pre produkciu potravín, keďže v Európe je ohrozených 40 percent včiel a 30 percent motýľov. Medzinárodný deň biodiverzity si pripomíname dnes, Svetový deň včiel bol 20. mája. Ako dnes uviedol minister životného prostredia László Sólymos, na zachovanie biodiverzity vyhlásili výzvu za 22 miliónov eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Agentúru SITA o tom informoval Slavomír Held z komunikačného odboru envirorezortu.

Ak nebudú opeľovače, nebude potrava a potom ani život. Dnes sa o tom mohli presvedčiť zákazníci jedného z najväčších hypermarketov v bratislavskom Lamači, kde ministerstvo životného prostredia ukázalo, ako by vyzerala ponuka, ak by včely a motýle vymizli. Na zákazníkov tak čakal pohľad na prázdne regály. „Populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je ohrozená. Konkrétne je v Európe ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov. A Slovensko nie je výnimkou. Na druhej strane, takmer 75 percent plodín závisí práve od opeľovačov. Tam, kde klesá populácia opeľovačov, plodiny dosahujú menší rast a vykazujú horšiu stabilitu,“ uviedol Sólymos.

Opeľovače sú neoddeliteľnou súčasťou zdravých ekosystémov, majú významnú úlohu pre udržateľné poľnohospodárstvo a výrobu potravín. Bez práce opeľovačov by na pultoch chýbalo ovocie, zelenina, koreniny, oleje, ovocné šťavy, džúsy, kakao, všetky výrobky s cukrom, kvalitné mäso, mak, káva, čaj, horčica, víno, pivo, medové produkty, oblečenie z bavlny či výrobky z kaučuku. Voľne žijúce a domestikované opeľovače zároveň prispievajú k ochrane biodiverzity, teda prírodnej rozmanitosti. Tým významne prispievajú k zdravému životnému prostrediu a k zdraviu obyvateľstva.

Ministerstvo životného prostredia pripomína, že za posledné tri roky spravilo viacero legislatívnych a nelegislatívnych krokov k ochrane včiel a motýľov na Slovensku. Ochranu opeľovačov rezort zakotvil do Envirostratégie 2030, ktorú vo februári schválila vláda. Pred krátkym časom parlament schválil legislatívu o inváznych druhoch, ktorá chráni aj pôvodných opeľovačov na Slovensku. Okrem toho finišujú práce na novele zákona o ochrane prírody a krajiny. Zároveň je vyhlásená výzva z Operačného programu Kvalita životného prostredia za 22 miliónov eur. O podporu sa môžu uchádzať aj projekty venujúce sa zachovaniu biodiverzity, projekty budovania zelenej infraštruktúry vrátane kvitnúcich medonosných lúk a pásov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom