Amazóniu ničia lesné požiare, zredukovať sa ich nedarí ani vládnymi nariadeniami

Brazil Amazon Fires
Požiar v Amazónii Foto: SITA/AP

Počet lesných požiarov v brazílskej Amazónii v júli vzrástol oproti minulému roku o 28 percent.

Brazílsky Národný inštitút pre vesmírny výskum (INPE), ktorý je zodpovedný za monitorovanie krajiny, informoval, že minulý mesiac v Amazonskom pralese zaznamenal 6 803 požiarov. Vlani v rom istom čase to bolo 5 318.

Zákaz pálenia v mokradiach

Nárast znepokojuje environmentalistov, ktorí sa obávajú toho, čo by mohol priniesť august. Vtedy tradične v regióne začína sezóna požiarov. Odborníci sa boja, že by sa mohol zopakovať prudký nárast lesných požiarov, ako bol vlani, keď v auguste INPE zaznamenal 30 900 požiarov.

Prudký nárast v počte požiarov nastal v čase domácich aj medzinárodných obáv nad výzvami prezidenta Jaira Bolsonara k vyčisteniu pôdy v Amazónii s cieľom stimulovať hospodársky rozvoj. Vláda 16. júla, reagujúc na obavy, nariadila štvormesačný zákaz pálenia v mokradiach Pantanal a Amazonskom pralese.

Vládne opatrenia sú neúčinné

Bolsonaro tiež vydal v máji nariadenie, aby armáda koordinovala environmentálne úsilie v Amazónii. Odborníci však tvrdia, že čísla o požiaroch naznačujú, že vládna reakcia je neefektívna, a poukazujú tiež na možnosť, že tohtoročná suchá sezóna bude náchylná na požiare ešte viac ako minulý rok.

Trendy v Amazónii sú podľa odborníkov znepokojujúce na viacerých frontoch. Výskumník Carlos Nobre z Inštitútu pre pokročilé štúdia na Saopaulskej univerzite uviedol, že aj tento rok, v porovnaní s predošlými, bol do júla vysoký index odlesňovania.

„Na základe údajov do konca júla môžeme skonštatovať, že účinnosť vládnych opatrení na zníženie požiarov a odlesňovania je nízka,“ uviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jair Bolsonaro