Bánovce nad Bebravou vybudujú kompostáreň za viac ako milión eur, bude zhodnocovať odpad pochádzajúci z mestskej zelene

Kompostáreň, kompost
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mesto Bánovce nad Bebravou vybuduje kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov za takmer 1,2 milióna eur. Bánovskej radnici sa podarilo získať nenávratný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške 1 127 346 eur. Informoval o tom Vladimír Margolien z referátu projektového riadenia mestského úradu.

„V kompostárni sa bude primárne zhodnocovať odpad, ktorý vzniká pri údržbe zelene v meste, teda predovšetkým pokosená tráva z verejných plôch, parkov či ihrísk, lístie, drevný odpad z orezávok a tiež zelený odpad od obyvateľov, ktorý sa zhromažďuje na zbernom dvore,“ uviedol Margolien.

Mesto pravidelne organizuje zber konárov zo záhrad rodinných domov alebo zber biologicky rozložiteľného odpadu zo záhradkárskych oblastí a tento odpad bude rovnako využitý v kompostárni.

„V súčasnosti časť drevného odpadu spracováva súkromná spoločnosť na drevoštiepku, zvyšný zelený odpad sa ukladá do silážnej jamy. Tento spôsob likvidácie je však nevyhovujúci, preto mesto pristúpilo k vypracovaniu projektu na zhodnocovanie odpadov procesom kompostovania,“ poznamenal Margolien.

Kompostáreň bude v neďalekej obci Dežerice na pozemku vo vlastníctve mesta. Súčasťou projektu je aj obstaranie potrebného zariadenia vrátane kolesového traktora, rezacieho voza na biologické odpady, prekopávača a preosievača kompostu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Margolien