Banskobystričania si za odvoz smetí priplatia, môže za to povinnosť miest zbierať aj kuchynský odpad

Odpad, kuchynský odpad,
Zmena zákona o odpadoch a s tým súvisiaci nárast výdavkov na rozšírenie odpadových nádob i samotný zber a hygienizáciu kuchynského odpadu sa odzrkadlí na navýšení paušálneho poplatku za komunálny odpad. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Mesto pod Urpínom využije na zabezpečenie novej povinnosti, ktorou je zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností, už fungujúcu infraštruktúru zberu biologicky rozložiteľného odpadu na svojom území.

Ako mesto informuje v tlačovej správe, zmena zákona o odpadoch stanovujúca mestám a obciam triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad zvýši samosprávam najmä náklady na jeho zhodnotenie a hygienizáciu. Poplatok za komunálny odpad sa pre obyvateľov Banskej Bystrice zvýši o 3,65 eura ročne.

Zvyšuje sa aj sadzba za uloženie odpadu

Zmena zákona o odpadoch a s tým súvisiaci nárast výdavkov na rozšírenie odpadových nádob i samotný zber a hygienizáciu kuchynského odpadu sa odzrkadlí na navýšení paušálneho poplatku za komunálny odpad.

Navýšenie je aj v dôsledku ďalšej legislatívnej zmeny a zvýšenia sadzby za uloženie zmesového komunálneho odpadu a objemného odpadu na skládku odpadov. Navýšenie je od budúceho roka v prepočítaní na jeden deň vo výške 0,01 eura na obyvateľa.

Čistenie nádob zabezpečí zmluvný partner

„Banskobystričania sa budú môcť kuchynského odpadu zbaviť prostredníctvom hnedých nádob určených na zber BRO – biologicky rozložiteľného odpadu umiestnených na stojiskách kontajnerov. V zástavbe rodinných domov bude zber kuchynského odpadu prebiehať spoločne do jednej nádoby, hnedej, resp. červenej farby, so záhradným odpadom. Na sídliskách plánujeme rozmiestniť ďalšie nádoby na tento druh odpadu a zároveň posilniť jeho zber,“ objasnil Michal Štúber z oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev.

Kuchynským odpadom rozumieme zvyšky jedál a potravín z domácností, zvyšky ovocia a zeleniny, pečiva a obilnín, potraviny po lehote spotreby alebo lehote minimálnej trvanlivosti. Hygienizáciu kuchynského odpadu a čistenie nádob zabezpečí zmluvný partner mesta, ktorý sa v Banskej Bystrici stará o zber komunálneho odpadu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom