Bratislava chce predísť minuloročnej katastrofe, v boji proti komárom jej pomôže aplikácia a dobrovoľníci (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Monitoring komárov v aktuálnej sezóne
Dobrovoľníčky z Lovcov komárov odoberajú vzorky vody z umelého jazera Malý Draždiak počas tlačovej konferencie primátora Bratislavy o novinkách monitoringu komárov v aktuálnej sezóne. Bratislava, 27. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Hlavnému mestu pomôže tento rok v boji s komármi aplikácia a približne 200 dobrovoľníkov. Primátor Bratislavy Matúš Vallo na utorňajšej tlačovej konferencii informoval o aktuálnych opatreniach mesta v boji proti komárom, aby sa nezopakovala situácia z minulého roka.

„Vieme, že situácia bola minulé leto katastrofálna, preto dnes robíme všetko preto, aby sme to tento rok zlepšili,“ uviedol s tým, že mesto má na boj s komármi tento rok päťnásobne vyšší rozpočet a je aj oveľa viac pripravené. „Od začiatku roka máme tiež koordinátora, ktorý sa venuje len tejto téme,“ doplnil.

Prostriedok neškodí prostrediu

Primátor priblížil, že mesto bude aj naďalej na likvidáciu lariev komárov používať biologický prípravok BTI, ktorý neškodí životnému prostrediu a s ktorým vyjadrilo súhlas až 74 percent Bratislavčanov. „Na to ale musíme mať monitorovaných viac ako tisíc liahnisk na území Bratislavy,“ skonštatoval Vallo.

Mesto na tento účel zriadilo stránku lovcikomarov.sk, ktorá oslovila dobrovoľníkov. „Dnes máme prihlásených 200 dobrovoľníkov, ktorí vďaka aplikácii od Bratislavského samosprávneho kraja budú monitorovať liahniská, aby nám vedeli povedať, kde musíme prísť s BTI a zasiahnuť,“ dodal.

BTI aj zo vzduchu

Tento rok mesto už bude môcť aplikovať BTI aj zo vzduchu prostredníctvom dronov a v prípade zaplavenia inundačných území aj pomocou helikoptéry z Rakúska.

„V kritickom momente výskytu lariev tak budeme môcť zasiahnuť výrazne viac liahnisk na väčšej ploche. Dostupnejšie liahniská budú naďalej ošetrené prostredníctvom pozemných tímov,“ uviedli zástupcovia magistrátu s tým, že monitoring v tomto roku rozšíria aj o takzvané CO2 lapače, ktoré budú rovnomerne rozložené po meste indikovať výskyt dospelých komárov v priestore.

Monitoring začal vo februári

Na výkon monitoringu prostredníctvom dobrovoľníkov aj samotnú aplikáciu BTI dohliada nový koordinátor regulácie komárov v Bratislave Tomáš Troška. Monitoring liahnisk mestským biológom, vedcom Univerzity Komenského v Bratislave, začal už vo februári, pravidelný monitoring prebieha od 1. marca.

„Spolu bolo doteraz vykonaných takmer 2 500 monitoringov. Žiadny z nich nezaznamenal problematické množenie komárov, a to aj v dôsledku nevyhovujúcich klimatických podmienok,“ doplnili zástupcovia mesta.

BRATISLAVA: Monitoring komárov v aktuálnej sezóne
Dobrovoľníčka z Lovcov komárov ukazuje larvy komárov v odobratej vzorke z umelého jazera Malý Draždiak počas tlačovej konferencie primátora Bratislavy o novinkách monitoringu komárov v aktuálnej sezóne. Bratislava, 27. apríl 2021. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
BRATISLAVA: Monitoring komárov v aktuálnej sezóne
Dron s biologickou postrekovou látkou proti larvám komárov BTI (bacilus thuringiensis israelensis) počas ukážky pri umelom jazere Malý Draždiak v rámci tlačovej konferencie primátora Bratislavy o novinkách monitoringu komárov v aktuálnej sezóne. Bratislava, 27. apríl 2021. Foto: Achívne, SITA/Branislav Bibel

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš ValloTomáš Troška
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave