Britská firma prišla na nový spôsob výroby krmiva pre zvieratá. Otestujú ho na kurčatách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sliepky, kurčatá, veľkochov
Foto: ilustračné, Thinkstock

Britská spoločnosť si stanovila nevšedný cieľ. Vyrábať z oxidu uhličitého proteín, ktorý potom môžu využiť na krmivo pre zvieratá. Startup doteraz vyzbieral na svoju činnosť osem miliónov eur.

Vo svojej technológii využíva proces fermentácie podobný tomu v pivovaroch, no namiesto alkoholu je jeho výsledkom kvalitný proteín, ktorý je možné vysušiť a vyrobiť z neho pelety na kŕmenie zvierat.

Sója a rybia múčka

Potreba prírodných zdrojov proteínu, akými sú sója a rybia múčka, už dlho trápi chovateľov zvierat. Sója je spájaná s rúbaním stromov napríklad v Amazónii a výroba rybej múčky si vyžaduje odchyt obrovského množstva rýb žijúcich vo voľnej prírode.

Proteín od firmy Deep Branch sa spolieha na recyklovanie uhlíka od priemyselných znečisťovateľov. Odpadový plyn bude musieť prejsť chemickým procesom na oddelenie oxidu uhličitého od iných plynov pred samotnou produkciou proteínu.

„Dokážeme vyrobiť vysoko kvalitný proteín bez toho, aby sme potrebovali ornú pôdu alebo ryby,“ tvrdí spoluzakladateľ firmy Peter Rowe.

Udržateľná alternatíva

Podnikateľ ozrejmil, že ich výrobok z Európy ponúka zdroj potravy, ktorý je oproti trhu so sójou či rybou múčkou oveľa menej závislý od geopolitiky, sezónnosti alebo podnebia.

Ako udržateľná alternatíva k sóji a rybej múčke sa často uvádza hmyz.

Rowe uviedol, že jeho firma dokáže jednoduchšie a lacnejšie vyrábať proteín, ak by stála pri zariadení na zachytávanie a skladovanie oxidu uhličitého.

Startup začne s komerčnými testami svojho krmiva pre kurčatá a lososy počas leta.

Firma už zaujala európskych výrobcov krmív ako BioMar a AB Agri. Takisto je blízko k dosiahnutiu dohody na výstavbu prvej továrne na komerčnú výrobu v Nórsku, kde chce zásobovať sektor akvakultúry.

Nórsko je popredným vývozcom lososov a má vo vývoji množstvo projektov zameraných na zachytávanie a skladovanie oxidu uhličitého.

Pohľad z druhej strany

Mike Allen z University of Exeter a Plymouth Marine Laboratory si myslí, že firma to nebude mať jednoduché.

„Viem si predstaviť, akým významným výzvam budú čeliť. Budú musieť spojiť ich produkt s inými druhmi biomasy, aby vytvorili úplný výživový prípravok potrebný pre zdravý rast zvierat,“ uviedol odborník na prírodné vedy.

Allen vyhlásil, že startup by sme nemali považovať za projekt zachraňujúci klímu. „Akýkoľvek projekt, ktorý využíva priemyselné emisie CO2 je z teoretického hľadiska skvelý, ale musia byť úprimní a realistickí v tom, koľko oxidu uhličitého naozaj upravujú a aká je ich uhlíková stopa,“ povedal.

Rowe uviedol, že proteínové krmivá sú oveľa udržateľnejšou alternatívou ako sója alebo rybia múčka. „Áno, zníženie konzumácie mäsa takisto redukuje náš dopad na životné prostredie, ale nie každý to vidí. Takže ak sa nám podarí zredukovať vplyv výroby živočíšneho proteínu, je to len dobrá vec,“ povedal.

Rozhodne cena

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) prijal snahu o zníženie závislosti od sóje.

„Tieto bakteriálne procesy využívajúce nadbytočné materiály ako napríklad oxid uhličitý a vedľajšie poľnohospodárske produkty slúžia dobrej veci. Na rozdiel od sóje si nevyžadujú odlesňovanie, stratu biodiverzity a nepotrebujú pitnú vodu ani hnojivo,“ vyjadril sa vedúci z oddelenia akvakultúry Piers Hart.

Podotkol, že nakoniec môže rozhodnúť o tom, či alternatívne bielkoviny vytlačia z trhu sóju, ich cena. „Dúfame, že zvyšujúci sa dopyt a výroba prinesú zníženie ceny a že ľudia si povedia, že aj napriek vysokej cene je to oveľa lepšie pre planétu,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mike AllenPeter RowePiers Hart
Firmy a inštitúcie AB AgriBioMarDeep BranchPlymouth Marine LaboratorySvetový fond na ochranu prírody (WWF)University of Exeter