Brusel predstavil Európsky ekologický dohovor, na opatrenia bude potrebovať stovky miliárd eur

Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Európska komisia v stredu predstavila Európsky ekologický dohovor, teda plán, ako dosiahnuť udržateľnejšie hospodárstvo EÚ. Prvý právny predpis s cieľom stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete predloží Európska komisia do 100 dní.

Komisia predpokladá, že na dosiahnutie aktuálnych cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 bude potrebných 260 miliárd eur ročne, čo je zhruba 1,5 percenta HDP z roku 2018. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Čisté a obehové hospodárstvo

Komisia chce predísť tomu, aby ročne umrelo 90-tisíc ľudí pre extrémne horúčavy, aby pol milióna ľudí bolo vystavených záplavám, aby nastal 40-percentný pokles dostupnosti vody v južnej Európe a 20-percentný nárast cien potravín.

„Európsky ekologický dohovor obsahuje plán opatrení na podporu účinnejšieho využívania zdrojov prostredníctvom prechodu na čisté a obehové hospodárstvo, ako aj plán opatrení na zastavenie klimatických zmien, zabránenie straty biodiverzity a na zníženie znečisťovania,“ uvádza sa v tlačovej správe. Dohovor opisuje aj nevyhnutné investície a týka sa všetkých hospodárskych odvetví.

Udržateľné potraviny

„Na to, aby sme mohli dosiahnuť ambície v oblasti klímy a životného prostredia, Komisia predloží aj stratégiu v oblasti biodiverzity na rok 2030, novú priemyselnú stratégiu a akčný plán pre obehové hospodárstvo, stratégiu ‚Z farmy na stôl‘ zameranú na udržateľné potraviny a návrhy pre Európu bez znečisťovania,“ vysvetlila ďalej Ludviková.

Komisia chce začiatkom roka 2020 predložiť investičný plán pre udržateľnú Európu. Aspoň štvrtinu dlhodobého rozpočtu EÚ chcú vyčleniť na opatrenia v oblasti klímy.

V marci 2020 chcú tiež spustiť „Klimatický pakt“, ktorého cieľom je umožniť občanom vyjadriť svoj názor a zapojiť sa do navrhovania nových opatrení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid Ludviková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia