Budaj chce zakázať na Slovensku lov vlkov, môžu pomôcť znížiť počty nakazených diviakov

les, vlk
Vlci predstavujú prirodzeného predátora diviačej zveri. Foto: ilustračné, Getty Images

Keby na Slovensku nebol povolený lov vlkov, situácia s morom ošípaných nemusela byť tak zlá. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Šéf envirorezortu tvrdí, že vlci predstavujú prirodzeného predátora diviačej zveri a jej lovením mohli pomôcť znížiť šírenie moru ošípaných, čím by ochránili niektoré chovy domácich prasiat.

O stanovení kvóty na poľovný lov vlka dravého rokovala v utorok 20. októbra pracovná skupina zložená zo zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva rozvoja vidieka SR (MPRV SR), Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP), chovateľov hospodárskych zvierat a poľovníkov, okresných úradov, mimovládnych organizácií, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Národného lesníckeho centra (NLC), štátneho podniku LESY SR a Vojenských lesov a majetkov SR. Niektorí členovia komisie navrhovali stanovenie kvóty na lov vlka na 50 až 70 vlkov na jednu poľovnú sezónu.

Budaj uviedol, že MŽP SR bude aj naďalej presadzovať, aby bol poľovný lov vlkov na Slovensku zakázaný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNLC Národné lesnícke centrumŠOP Štátna ochrana prírodyŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SRVojenské lesy a majetky SR