Budaj chce zmeniť zákon o ochrane ovzdušia, stúpnu aj poplatky za jeho znečistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chce zmeniť zákony o ochrane ovzdušia a poplatky za jeho znečistenie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Ten oznámil, že envirorezort začne s legislatívnym procesom, ktorý odštartuje zmeny v oboch zákonoch. Zákon o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia podľa neho nebol menený 22 rokov. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) spoločne so Svetovou bankou vypracoval štúdiu o vplyve znečistenia ovzdušia na úmrtnosť na Slovensku.

Zo štúdie vyplýva, že počet úmrtí v dôsledku znečisteného ovzdušia by na Slovensku ročne klesol o 1 600, keby koncentrácie znečistenia klesli na úroveň odporúčanú Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). V peňažnom vyjadrení predstavujú škody na predčasnom úmrtí ľudí asi šesť percent hrubého domáceho produktu (HDP). Najviac postihnutými oblasťami sú Žilina, Košice a Ružomberok.

Pravidelné kontroly kotlov

„Podobne, ako sa v minulosti nehovorilo o dôsledkoch fajčenia, ale ľudia na neho zomierali, to teraz máme so znečistením ovzdušia. Preto sme sa rozhodli vypracovať takúto štúdiu, ktorá nám povie, o koľko menej ľudí zomrie, keď zavedieme niektoré opatrenie,“ povedala Veronika Antalová z IEP.

Budaj uviedol, že envirorezort chce znižovať obsah prachových častíc PM2,5 v ovzduší najmä v oblastiach dopravy, priemyslu a vykurovania rodinných domov. Minister uviedol, že chce zaviesť pravidelné kontroly kotlov nielen v priemyselných podnikoch, ale aj domácnostiach. MŽP SR navrhuje nový index kvality ovzdušia prispôsobený na slovenské podmienky, aby mala verejnosť prehľad o čistote vzduchu v danej lokalite.

Slovensko čelí žalobe

Šéf envirorezortu avizuje, že poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa zvýšenia niekoľkonásobne. „Slovensko sa po prijatí zákonov kvalitatívne posunie. Niektoré výroby sa buď ekologizujú, alebo už neunesú poplatky, ktoré budú postihovať znečisťovateľov ovzdušia,“ dodal Budaj.

Slovensko aktuálne čelí žalobe, ktorú na Európsky súdny dvor podala Európska komisia. Predmetom žaloby je prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie Inštitút environmentálnej politiky (IEP)MŽP Ministerstvo životného prostredia SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia