Budaj: Chovatelia oviec a kôz nemôžu očakávať kompenzácie škôd na nezabezpečených stádach

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) naďalej zastáva názor, že Zväz chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) nemôže očakávať, že štát bude kompenzovať škody vzniknuté na nezabezpečených stádach. Informoval o tom Odbor komunikácie MŽP SR po dnešnom stretnutí predstaviteľov rezortu a ZCHOK.

Zjednodušenie uplatnenia nároku

Zástupcovia zväzu počas rokovania predniesli pripomienky k návrhu vyhlášky pripravovanej envirorezortom, ktorá má spresniť pravidlá odškodňovania chovateľov pri škodách spôsobených chránenými dravcami.

Ako uviedol odbor komunikácie MŽP SR, vyhláška na jednej strane v značnej miere uľahčí uplatnenie nároku poškodeného chovateľa na náhradu škody tým, že zjednoduší podmienky na preukazovanie spôsobených škôd.

Členovia ZCHOK vítajú toto zjednodušenie, iné časti vyhlášky však kritizujú a budú ich písomne pripomienkovať.

„Niektorí chovatelia ochranu svojich chovov zanedbávajú. Rátajú s tým, že škody im uhradí štát. MŽP SR aj skutočne chovateľom škody uhrádza, súčasný zákon ale garantuje preplatenie iba tých škôd, ktoré si nedbalosťou nespôsobili samotní chovatelia“, vyjadril sa minister Ján Budaj (OĽaNO).

Príspevky na preventívne opatrenia

Vedenie envirorezortu si uvedomuje, že niektoré naozaj efektívne opatrenia, ako napríklad pastierske psy či elektrické oplotenie, sú finančne náročné.

„Práve preto bude MŽP SR aktívne presadzovať, aby pri nastavovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky na nadchádzajúce finančné obdobie 2021-2027 Slovensko v maximálnej miere využilo prostriedky pre podporu chovateľov hospodárskych zvierat. Vrátane príspevkov na preventívne opatrenia smerované k zabráneniu vzniku škôd,“ uzavrel rezort s tým, že naďalej bude pokračovať v stretnutiach s dotknutými pripomienkujúcimi subjektami až do pondelka 30. novembra, keď uplynie lehota pripomienkovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRZväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku