Budaj nezvláda situáciu s útokmi medveďov na človeka, skritizoval Linhart a žiada prijatie opatrení alebo jeho odstúpenie

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: SITA/Branislav Bibel

Poslanec Národnej rady SR (NR SR) Patrik Linhart (Sme rodina) požiadal o poslanecký prieskum, predvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) alebo jeho odstúpenie ako aj o okamžité riešenie situácie s premnoženým medveďom hnedým.

Pokiaľ minister Budaj neprijme okamžité opatrenia pre premnožené medvede, na podpisovej listine o jeho odvolaní bude s opozičnými poslancami figurovať aj podpis koaličného poslanca. Informoval o tom Linhart v tlačovej správe.

Budaj situáciu nezvláda

„Od januára napadli medvedi šiestich ľudí a v rokoch 2000 až 2016 došlo k trom útokom na človeka ročne. Bohužiaľ, posledné tri strety človeka s medveďom hnedým za posledných šesť dní je dôkazom toho, že minister životného prostredia túto situáciu nezvláda a nesie priamu politickú zodpovednosť za útoky medveďa na človeka. Pán minister totiž zabúda, že tu nie je len kvôli medveďom, ale sa zodpovedá občanom Slovenskej Republiky,“ zdôraznil Linhardt.

Poslanec nepodporuje odstrel a komerčnú redukciu medveďov, no navrhuje monitorovanie a následnú elimináciu problémových jednotlivcov. Poslanec tiež žiada o okamžité posilnenie monitorovacích zásahových tímov a riešenie problému.

„Pokiaľ ich monitorovanie správania preukáže, že by mohli byť ohrozením pre človeka, musíme prikročiť k razantným krokom na ochranu obyvateľstva. Tak, ako aj naznačil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), som za to, aby sme túto tému otvorili na parlamentnom výbore, ktorého som členom. Preto som dnes (17. júna pozn. redakcie) písomne požiadal, aby sa minister životného prostredia, pán Budaj, zúčastnil na najbližšom parlamentnom výbore a pred výborom NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ako aj pred predsedom parlamentu vysvetlil, aké chce presne vykonať opatrenia,“ dodal Linhart.

Obetiam ostali hlavne rany na duši

Pokiaľ argumentácia a strategický plán ministra životného prostredia nebude dostatočný, poslanec je pripravený spolupodieľať sa na jeho odvolávaní. Ďalšie zotrvanie ministra vo funkcii by znamenalo ohrozenie ľudských životov.

„Po strete s medveďom zostali obetiam nielen rany fyzické, ale hlavne na duši. Chcem iba dodať, že chápem, že často sú samotní ľudia zodpovední za samotný stret, a to prikrmovaním, či narúšaním teritória zvierat v prípade hubárov, turistov, či samotných poľovníkov. Verím, že každá duša tohto zvieraťa nebude zbytočne obetovaná kvôli chybám človeka, ale zároveň je mojou povinnosťou, ako poslanca NR SR chrániť v prvom rade obyvateľov,“ uzavrel Linhart.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJán BudajPatrik Linhart
Firmy a inštitúcie Národná rada SR