Budaj priznal zlyhanie pri geotermálnom vrte v Tatranskej Lomnici, ministerstvo začalo mimoodvolacie konanie (video)

MŽP SR: Geotermálny vrt v Tatranskej Lomnici
Sprava: Minister životného prostredia SR Ján Budaj a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča počas tlačovej konferencie o krokoch Ministerstva životného prostredia SR vo veci geotermálneho vrtu v Tatranskej Lomnici. Bratislava, 17. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) začalo vo veci geotermálneho vrtu v Tatranskej Lomnici (okres Poprad) mimoodvolacie konanie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedli minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Udelenie povolenia

Spoločnosť, ktorá v Tatranskej Lomnici získala štvorročné povolenie na hľadanie geotermálnej vody požiadala o predĺženie takzvaného hľadacieho obdobia o ďalšie štyri roky. Povolenie jej bolo zo strany MŽP SR udelené.

Geologický zákon v takomto prípade umožňuje predĺženie povolenia o ďalšie štyri roky. To je však možné udeliť iba za predpokladu, že spoločnosť už do hľadania zdrojov geotermálnej vody investovala 70 percent rozpočtu.

Dokumenty dokladujú objednávku

Dokumenty, ktoré spoločnosť doložila, však podľa Budaja nedokladujú minulé vynaloženie finančných prostriedkov, ale objednávku služieb, ktoré majú byť vykonané v budúcnosti. Šéf envirorezortu si preto myslí, že nebola naplnená litera zákona, na základe ktorej možno spoločnosti udeliť opätovné povolenie na hľadanie geotermálnej vody.

Šéf envirorezortu považuje celú situáciu za zlyhanie MŽP SR, pri ktorom nebol dodržaný zákon. Udelenie povolenia chce preto preskúmať v rámci mimoodvolacieho konania, ktoré je opravným prostriedkom. Podľa Budaja spoločnosť za celé štyri roky vykonala v území len niekoľko analýz, ale nevykonala žiadnu inú činnosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Môže dôjsť k zmene rozhodnutia

Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča uviedol, že pri udelení povolenia zároveň nebolo dostatočne dôsledne vykonané vyhodnotenie vplyvov hľadania geotermálnej vody na životné prostredie. Technológia, akou spoločnosť hľadá geotermálnu vodu, môže byť podľa envirorezortu škodlivá pre životné prostredie.

MŽP SR preto vo veci začalo ďalšie mimoodvolacie konanie. Výsledkom oboch môže byť zmena rozhodnutia o opätovnom povolení, jeho zrušenie alebo zastavenie mimoodvolacieho konania. V prvom stupni by malo byť o konaní rozhodnuté do 60 dní v prípade, ak si jeho zložitosť nevyžiada predĺženie lehoty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMichal Kiča