Budaj tlačí na agrorezort, pred Radou Európy v Bruseli treba obhajovať enviromentálne ciele

VLÁDA: Rokovanie 42. schôdze
Minister životného prostredia SR Ján. Foto: SITA/Branislav Bibel

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) apeluje na predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), aby počas rokovaní v Bruseli obhajovali environmentálne ciele.

V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR). V najbližších dňoch sa na Rade Európy v Bruseli bude rozhodovať o stanovení Spoločnej poľnohospodárskej politiky členských krajín Európskej únie (EÚ).

Dôležitá je poľnohospodárska politika Slovenska

„Slovensko potrebuje moderné poľnohospodárstvo, ktoré chráni prírodu a zabezpečí zdravé potraviny. Preto apelujem na rezort pôdohospodárstva, aby počas rokovaní na európskej úrovni presadzoval nastavenie dotácií pre farmárov tak, aby viac zohľadňovali ochranu biodiverzity, opeľovačov a zachovanie živej krajiny,“ povedal Budaj.

Šéf envirorezortu tvrdí, že plnenie environmentálnych cieľov bude do značnej miery závisieť aj od poľnohospodárskej politiky Slovenska.

Zbytočná agrochémia

Podľa envirorezortu je kľúčové prestať s používaním zbytočnej agrochémie a nebezpečných pesticídov, vytvárať priestor pre biodiverzitu, medonosné lúky, podporovať extenzívnu pastvu v chránených územiach, častejšie striedať vhodné plodiny a naopak, obmedziť monokultúry.

Dôležité je, aby nová poľnohospodárska politika podporovala farmárov, ktorí sa k prírode správajú ohľaduplne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR