Budajov rezort príde k tisíckam hektárov lesa. Lesné podniky čaká prepúšťanie a strata tržieb

ENVIRO: Odstránenie PCB látok na východe Slovenska
Minister životného prostredia Ján Budaj Foto: SITA/Marek Lukáč

Pripravovaný presun lesných pozemkov v národných parkoch spod ministerstva pôdohospodárstva na ministerstvo životného prostredia si vyžiada svoju daň. Poslanci predkladajúci príslušný legislatívny návrh síce žiadne dopady nevidia, no štátne lesy už avizujú redukciu pracovných miest a pokles dodávok pre drevospracujúci priemysel.

Nedostatky v evidencii

Štátny podnik Lesy SR odhaduje, že na štátnu ochranu prírody by sa mali presunúť pozemky o výmere viac ako stotisíc hektárov. Ako portál NášVidiek.sk informovala hovorkyňa spoločnosti Marína Debnárová, pod ochranárov by sa malo konkrétne dostať 101-tisíc hektárov lesa a 530 hektárov vodných, zastavaných a ostatných plôch.

Štátne lesy ochranárom vyčítajú, že nedbajú o dôkladnú evidenciu chránených nehnuteľností. „Na jednej strane majú záujem o prevod správy nehnuteľností, no na strane druhej zanedbávajú povinnosť riadnej evidencie parciel. Problémom je, že kód chráneného územia je evidovaný iba pri parcelách v registri C katastra nehnuteľností,“ vysvetlila Debnárová.

Chýbajú dopady aj diskusia

Lesníkom okrem chýbajúcej dopadovej štúdie prekáža aj to, že poslaneckou iniciatívou bola zmarená verejná diskusia. Aj keď to envirorezort na jednej strane odmieta, na druhej strane pripúšťa nedostatočnú komunikáciu dopadov.

„Výsledky dopadovej štúdie budú doplnené v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré sa uskutoční v najbližších týždňoch,“ uviedol komunikačný odbor ministerstva.

Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan sa konfrontácii so šéfom envirorezortu Jánom Budajom zatiaľ vyhýba, o presune lesných pozemkov na štátnu ochranu prírody chce ešte diskutovať. Po svojom komunikačnom odbore odkázal, že „téma bude ešte v dohľadnej dobe predmetom rokovaní“.

Hrozba požiarov

Slovenská lesnícka komora (SLK) upozorňuje na riziká zvýšenia bezzásahového územia v národných parkoch. Niektoré z nich podľa SLK ani kritériá národných parkov nespĺňajú.

Štátne lesy zase varujú, že niektoré lesné územia môžu v bezzásahovom režime výrazne trpieť pod vplyvom vetra alebo podkôrneho hmyzu. Dotkne sa to najmä smrekových plôch.

„Bude to mať za následok naakumulovanie veľkého množstva suchej drevnej hmoty náchylnej na požiare a navyše so zníženým potenciálom ochrany vodných zdrojov a iných ekosystémových služieb,“ uzatvára podnik Lesy SR.

Prepúšťanie a pokles tržieb

Lesnícka komora tiež varuje pred redukciou pracovných miest, konkrétny úbytok zamestnancov zatiaľ odhadnúť ale nevie.

„Znížením výmery obhospodarovaných území dôjde logicky k poklesu potreby odborného lesného personálu a odborných vykonávateľov prác v lesoch. Práve na vidieku dôjde k sociálnym dopadom, k znižovaniu zamestnanosti, k poklesu odvodov pre štát a k výpadku príjmov samospráv na dani z nehnuteľností,“ dodáva hovorca SLK Dávid Hančinský.

Lesníci očakávajú aj pokles tržieb. Výpadok dodávok pre spracovateľov by predstavoval 400-tisíc metrov kubických zväčša ihličnatej drevnej hmoty. „Už teraz je na trhu nedostatok guľatiny a toto ešte viac zníži disponibilné množstvá,“ vypočítava hovorkyňa Lesov SR Debnárová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dávid HančinskýMarína Debnárová
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSLK Slovenská lekárska komora