Budajovo ministerstvo preverí priesaky hrádze gudrónových jám v Predajnej, obavy má z rozpadu hrádze (video)

Predajná
Gudrónové jamy vznikli v 70. rokoch, keď do nich vyvážali odpad z neďalekej bývalej fabriky Petrochema Dubová. Foto: www.facebook.com

Ministerstvo životného prostredia SR musí zistiť, či priesaky hrádze gudrónových jám v obci Predajná (okres Brezno) znamenajú, že sa hrádza rozpadá.

Na stredajšom stretnutí so starostkou obce Tatianou Čontofalskou to koštatoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Envirorezort to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

„Čierne oči“ musia preč

Budaj v stredu so spolupracovníkmi a expertmi z Vodohospodárskej výstavby navštívil obec Predajná, aby skontrolovali gudrónové jamy. Starostka ministra informovala o projekte samosprávy na ochranu pred pretečením gudrónových jazier, pre ktorý žiada podporu ministerstva.

„Na ochrane pred rizikami pretečenia sa budú podieľať experti štátnych vodohospodárskych podnikov v pôsobnosti ministerstva. Zhromaždíme informácie zo štátnych podnikov, aby sme navrhli možné riešenia,“ povedal Budaj.

Starostka obce dodala, že pre ňu aj obyvateľov obce je kľúčové, aby „čierne oči“, ako gudrónové jamy prezývajú, z obce Predajná zmizli.

Problém od 70. rokov

Šéf envirorezortu na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že sa ministerstvo bude zaoberať aj možnosťou, že by odstránenie gudrónových jám vykonalo v spolupráci so svojimi príspevkovými organizáciami vo vlastnej réžii.

Gudrónové jamy vznikli v 70. rokoch, keď do nich vyvážali odpad z neďalekej bývalej fabriky Petrochema Dubová. Odpad vznikol ako produkt čistenia a odstraňovania nežiadúcich prímesí a nečistôt z ropy. Nachádzajú sa v nich toxické a karcinogénne látky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMichal CákociTatiana Čontofalská
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiVVB Vodohospodárska výstavba