Budajovo ministerstvo uprednostní odchyt medveďov, odstrel pripúšťajú iba v jednom prípade

Medveď
Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) uprednostní pred odstrelom medveďov vo Vysokých Tatrách ich odchyt a následné umiestnenie do zoologických záhrad. Pre agentúru SITA to uviedla Monika Szabó z komunikačného oddelenia MŽP SR.

V kontajneroch si hľadajú potravu

Minister envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) na začiatku týždňa pripustil možnosť odstrelu medveďov, ktoré vo Vysokých Tatrách čoraz častejšie zachádzajú do blízkosti ľudských obydlí a vyberajú potravu z kontajnerových stojísk.

Ministerstvo však pripúšťa odstrel medveďov ako posledné možné riešenie, za predpokladu, že medveď úplne stratil plachosť a nie je možný jeho odchyt.

Ministerstvo sa usiluje najmä o odstránenie príčin medvedích návštev, teda zamedzenie prístupu medveďov k odpadkom. Šéf envirorezortu v pondelok 26. októbra vykonal neohlásený pracovný výjazd, aby preveril stav kontajnerových stojísk vo Vysokých Tatrách a na Štrbskom plese.

Chránený živočích

„Veľa kontajnerových stojísk bolo v žalostnom stave. Náš rezort financoval zabezpečenie kontajnerov vo Vysokých Tatrách miliónovými dotáciami a státisíce dal aj Úrad vlády SR. Ale zamedzeniu prístupu medveďov k odpadkom neprišlo,“ uviedla Szabó.

Medveď hnedý patrí medzi chránené živočíchy, preto bude podľa Szabó na jeho odstrel alebo odchyt a následné držanie v zajatí potrebné komisionálne posúdenie a úradný postup, ktorý určuje zákon.

MŽP SR bude pri zvažovaní ďalšieho postupu prihliadať na stav aktuálnej situácie, o ktorom ho bude informovať zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý pôsobí na území mesta Vysoké Tatry.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMonika Szabó
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR