Budajovo ministerstvo zastavilo výstavbu vtáčieho ostrova na Orave, mal nahradiť zdevastované biotopy

Drozd, vták
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) rozhodlo o zastavení výstavby vtáčieho ostrova na Orave. Envirorezort o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslal odboru komunikácie MŽP SR.

Vtáčí ostrov mal byť vybudovaný ako náhrada za zdevastované biotopy, ktoré zanikli pre výstavbu stoviek čiernych stavieb okolo Vodnej nádrže Orava. Mnohé lokality boli zničené práve v Čiernooravskom ramene priehrady.

Problémy s výstavbou

Pre výstavbu vtáčieho ostrova by však bolo potrebné navezenie 100-tisíc ton kameňa nákladnými autami, čo by znamenalo negatívnu záťaž pre životné prostredie. Rezort preto plánovanú výstavbu zastavil.

Rozhodol sa tak aj na základe informácií od iniciátorov petície, ktorí MŽP SR bližšie informovali o možných problémoch s výstavbou. Rezort napokon zámer vybudovať vtáčí ostrov vylúčil z podpory štrukturálnych fondov a zakázal stavbu ďalej uskutočňovať.

Hľadanie iného riešenia

„Ministerstvo bude hľadať iné riešenie záchrany vtáctva v tomto regióne,“ povedal štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča. Envirorezort dodal, že „pôvodná motivácia vybudovať vtáčí ostrov bola dobrá“.

V spolupráci s občianskymi aktivistami, ochranármi a miestnymi samosprávami teraz plánuje hľadať iné riešenia, ktoré nebudú pre životné prostredie tak invazívne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR