Bývalý šéf Agrokomplexu odmieta obvinenia Mičovského a každú zákazku chce vysvetliť

Branislav Borsuk
Bývalý riaditeľ výstaviska Agrokomplex Branislav Borsuk Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Bývalý generálny riaditeľ Agrokomplexu (AX) Branislav Borsuk odmieta obvinenia z úmyselného predražovania zákaziek v národnom výstavisku, o ktorých v utorok informoval minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Zároveň ich považuje všetky za klamlivé a za týmto konaním vidí snahu odovzdať výstavisko do súkromných rúk.

Stromy ohrozovali návštevníkov

„Odmietam obvinenia z úmyselného predražovania zákaziek. Ku všetkým obvineniam sa ohradzujem a budem ich relevantne vysvetľovať až kým nedôjde k očisteniu môjho mena. Pán minister Mičovský hľadá, žiaľ, osočovaním druhých všetky spôsoby na prekrytie svojej nekompetentnosti,“ konštatoval v utorok pre agentúru SITA Borsuk.

Napríklad k orezom stromov Borsuk uviedol, že š.p. Agrokomplex má kompletnú dokumentáciu, výzvu na vykonanie týchto prác z Odboru urbanizmu a architektúry a zároveň viac než tri stovky fotografií preukazujúcich náročné výškové práce vyžadujúce vysoké odborné zručnosti a technické zabezpečenie a oprávnenie, ktoré by záhradníčky zamestnané v podniku nemohli vôbec realizovať.

„Išlo pritom o stromy ohrozujúce návštevníkov, dobre si všetci pamätáme nešťastie v Nitre z minulého roku, počas ktorého zahynulo dieťa,“ doplnil Borsuk.

Výstavisko zdedili v polorozpadnutom stave

Gastrovozíky boli taktiež podľa Borsuka vysúťažené zákonným spôsobom. „Cieľ bol ponúknuť návštevníkom kvalitné slovenské výrobky priamo z gastrovozíka Agrokomplex a vytvoriť tak prirodzenú konkurenciu pre tradičných stánkarov, ktorých nebolo možné inak prinútiť zvýšiť kvalitu a stravovaciu úroveň ich stravovacích jednotiek v areáli. Gastrovozíky prerušili svoju činnosť pre zákaz výstav spojených s pandémiou, hovoriť preto o ich strate je prinajmenšom nekompetentné,“ pokračoval Borsuk.

Relaxpark bol zas podľa Borsuka zrealizovaný na spevnenej ploche zhorenej Stredoslovenskej koliby, ktorá robila veľmi zlý dojem vo výstavisku niekoľko rokov. „A hlavne bola mimoriadne nebezpečná pre návštevníkov výstaviska. Na základe ohlášky boli zrealizované záhradnícke úpravy a vytvorené plážové ihrisko a ohniská. Vyjadrenia o stavebnom povolení sú preto nepravdivé,“ dodal Borsuk.

Borsuk si stojí za názorom, že výstavisko jeho vedenie zdedilo v polorozpadnutom stave, pravdepodobne účelovo schátrané, a tým dlhodobo pripravované na privatizáciu do súkromných rúk.

„Preto chápem, že aj aktuálnemu vedeniu prekáža, že sme zhodnotili majetok štátneho podniku o približne 4 mil. eur. Možno aj práve preto sa v Nitre šíria informácie o záujme sprivatizovať Agrokomplex aktuálnou politickou garnitúrou,“ uzavrel bývalý generálny riaditeľ Agrokomplexu.

Obvinenia považujú za politický boj

Borsuka do funkcie generálneho riaditeľa Agrokomplexu nominovala strana SNS. Tá považuje obvinenia za politický boj. „Účelové politické tlačové besedy vládnej koalície SNS nebude komentovať. Nedisponujeme žiadnymi relevantnými ani oficiálnymi informáciami o predmetnej záležitosti. Bolo by minimálne etické, aby minister Mičovský dal aspoň priestor sa svojim predchodcom vyjadriť a nahliadnuť do dokladov skôr, než ich odsúdi v priamom prenose,“ reagovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Agrominister Ján Mičovský v utorok informoval, že zriadenie Oddelenia protikorupčnej jednotky v auguste tohto roka má prvý výsledok.

Je v podobe trestného oznámenia v súvislosti so štátnym podnikom agrokomplex Národné výstavisko. V roku 2018 nastúpil na post riaditeľa Agrokomplexu nominant Slovenskej národnej strany (SNS) Branislav Borsuk.

Za necelé dva roky priviedol ziskový podnik k strate 800-tisíc eur. V minulom roku si dokonca Agrokomplex vzal úver v hodnote 4 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBranislav BorsukJán MičovskýZuzana Škopcová
Firmy a inštitúcie AgrokomplexOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSNS Slovenská národná strana