Časté útoky medveďa budú poslanci riešiť na výbore. Banskobystrická župa žiada ich odstreľ, Budaj o poľovačkách nechce ani počuť

Medvede
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) po ďalšom vyhrotení situácie a stretoch človeka s medveďom požiadali poslanca NR SR Jaroslava Karahutu o urýchlené zvolanie mimoriadneho výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, ten urgenciám župy vyhovel a parlamentný výbor zasadne v stredu (22. júna).

Medveďe sú údajne premnožené

Mimoriadny výbor, ktorý sa má zaoberať situáciou s premnoženým medveďom hnedým a čoraz častejšími stretmi s človekom, zasadne v stredu o 12:00.

„Predseda výboru Jaroslav Karahuta tak vyhovel urgenciám vedenia BBSK, ktoré ho o čo najrýchlejšie zvolanie výboru požiadalo po posledných medializovaných udalostiach,“ vysvetlila Štepáneková.

Samospráva žiada o odpovede na tri základné otázky a prijatie uznesenia, ktoré bude smerom k odpovediam a riešeniu situácie čo najzáväznejšie.

Župa požaduje odpovede

Prvou otázkou samosprávy je, či považuje regulátor, teda vláda a parlament, situáciu s medveďmi za únosnú. „Ak má regulátor pocit, že veci sú nastavené dobre, len niečo alebo niekto zlyháva, tak čo urobíme, aby sa veci zmenili,“ pýta sa samospráva v rámci ďalšej otázky.

Ak počet medveďov u nás stúpol za posledných 20 rokov trojnásobne, tretia otázka znie, či existuje nejaká hranica, a kto a čím ju definuje.

Strety medveďa s človekom

Na rokovanie výboru, kde by mali byť prítomní aj minister životného prostredia Ján Budaj a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, sa chystajú aj starostovia z regiónov, kde majú skúsenosti so stretmi človeka s medveďom hnedým. Množiace sa prípady takýchto stretov zasahujú aj do bežného života v obciach.

„Tiež zásadným spôsobom ovplyvňujú pobyt ľudí v prírode, čo sa odráža aj na znížení počtu návštevníkov turistických cieľov a atrakcií. Obavy majú aj viacerí rodičia, ktorých deti mali tráviť čas v letných táboroch alebo v školách v prírode,“ uzavrela Štepáneková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJaroslav KarahutaLenka ŠtepánekováSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR