Ceny potravín v obchodoch ovplyvní novela zákona o odpade, SPPK žiada otvoriť širokú diskusiu

odpad, triedenie odpadu
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zásadne nesúhlasí s navrhovanými zmenami v zákone o odpadoch. Komora preto vyzýva Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) na otvorenie širokej diskusie k plánovaným zmenám v systéme triedeného zberu v podmienkach Slovenskej republiky, do ktorej ministerstvo zapojí všetky významné organizácie zastupujúce dotknuté subjekty. SPPK to konštatovala na svojej webovej stránke.

Zvýšené náklady, ohrozená konkurencieschopnosť

„Predložená novela zákona v tejto ekonomicky náročnej dobe, významne ovplyvnenej štátnymi obmedzeniami a zvýšenými nákladmi v súvislosti s prvou a druhou vlnou ochorenia COVID-19, prinesie výrazné zvýšenie nákladov na triedený zber pre podnikateľské subjekty pôsobiace v oblasti potravinárstva, bude mať negatívny dopad na konkurencieschopnosť domáceho potravinárstva a vo významnej miere negatívne ovplyvní aj ceny potravín na pultoch obchodu. Vláda SR doteraz neprijala dostatočné opatrenia na pomoc podnikateľom v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, v porovnaní s inými krajinami EÚ a predmetnou novelou zákona o odpadoch ich ešte viac zaťaží zvýšenými recyklačnými poplatkami,“ uviedla komora na svojej stránke.

Veľké obavy vyjadruje SPPK aj z plánovanému posunu termínu na zavedenie systému zálohovania jednorazových obalov na nápoje z roku 2023 na rok 2022, keďže v súčasnej situácii nie je ukončený výber správcu systému, bez ktorého sú ustanovenia zákona nevykonateľné.

Bezdôvodné urýchľovanie procesu

„Navrhované ročné skrátenie obdobia zavedenia jednotného celonárodného systému zálohovania do praxe považuje SPPK za neodôvodnené urýchľovanie procesu. Následkom toho tu budeme mať zle fungujúci systém, zvýšené náklady pre výrobcov a nepripravených spotrebiteľov,“ dodala komora.

Rezort životného prostredia zverejnil 9. septembra na svojej stránke správu, v ktorej sa okrem iného píše, že predloží na zasadnutie parlamentu nový cenník nákladov za separáciu odpadu. Potravinárska komora Slovenska pritom už upozornila, že zo správy je zrejmé, že pôjde o razantné zvýšenie poplatkov.

Výrobcovia spotrebného tovaru a maloobchodníci sú šokovaní z tohto postupu a preto adresovali tento týždeň ministrovi životného prostredia SR Jánovi Budajovi list, v ktorom požadujú zastaviť legislatívny proces o tomto bode.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora