Česko zakáže dvojakú kvalitu vlastným zákonom. Európska smernica je podľa nich neúčinná

Grocery 3802358_1920.jpg
Foto: mohamed Hassan/Pixabay

Problém dvojakej kvality je v súčasnosti horúcou témou v celej EÚ. Hoci európska smernica o zákaze nekalých praktík je už na svete, v susednom Česku sa rozhodli ísť ešte ďalej. Tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva prišlo s vlastnou novelou zákona, ktorý bude riešiť aj problém dvojakej kvality výrobkov. Informuje o tom server IDNES.cz.

Ako pre IDNES.cz uviedol minister Miroslav Toman, „Vďaka tomu, že dvojakú kvalitu zakážeme v aktuálne chystanej českej novele zákona o potravinách, začne zákaz platiť podstatne skôr ako v rámci dvojročnej transpozičnej lehoty európskej smernice“.

Zákon má za cieľ zakázať predaj výrobkov s rovnakým označením farbou, grafikou a podobne, no s odlišným zložením. Za porušenie zákona hrozí zodpovedným subjektom okuta až do výšky 50 miliónov českých korún, teda necelé dva milióny eur.

Prezident českého zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáš Prouza návrh zákona víta, no upozorňuje, že naň môžu doplatiť obchodníci. Podľa neho je rozšírenou praxou, že ak obchod nakúpi „lepšie“ výrobky napríklad z Nemecka, distribútor mu prestane dodávať všetko ostatné. Obchodníci podľa Prouzu čelia vyhrážkam, že ak nenakúpia „horšie“ verzie cez českého distribútora, zastavia im dodávky iných produktov.

„Verím, že reťazce by dali na pulty obe verzie. Nech si zákazníci vyberú. Možno 90 percent Čechov si chce kúpiť lacnejšie rybie prsty s nižším obsahom mäsa. Ale možno zistíme, že polovica ľudí chce nemeckú kvalitu,“ uviedol Tomáš Prouza pre IDNES.cz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom