Cesnaku sadíme čoraz viac. Domáci farmári chcú vytlačiť čínsky dovoz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cesnak  zázrak a riešenie pre mnohé naše problémy
Za posledných päť rokov sa produkcia cesnaku u nás viac ako strojnásobila. Foto: pixabay.com

Domáci pestovatelia zatrúbili do útoku proti čínskej konkurencii. Zvyšujú osevné plochy cesnaku, ktorý donedávna obchodníci masívne vozili práve z Číny.

Za posledných päť rokov sa jeho produkcia u nás viac ako strojnásobila. Pestovanie cesnaku podporuje aj štát, podľa farmárov však nedostatočne.

„Problémom je úroveň podpôr, ktoré nedosahujú takú výšku ako v susedných krajinách. Intenzívne dovozy lacnejšej zeleniny zo zahraničia výrazne sťažujú odbyt domácej zeleniny, týka sa to aj cesnaku,“ uviedla pre portál NášVidiek hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Sociálny rozmer

Podľa údajov ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vysiali v minulom roku slovenskí poľnohospodári cesnak na ploche 121 hektárov. Medziročne to bolo viac o takmer štvrtinu.

V roku 2015 dosahovali pestovateľské plochy cesnaku u nás len 67 hektárov. Jeho produkcia v priebehu rokov 2015 až 2019 vzrástla viac ako trojnásobne na 592 ton.

„Naši poľnohospodári vykazujú čoraz vyššie úrody, čiže pestovať zeleninu vedia. Navrhujeme však, aby sa špeciálna rastlinná výroba vrátane cesnaku podporovala intenzívnejšie,“ zdôraznila Holéciová.

Farmári upozorňujú, že pestovanie zeleniny má nielen ekonomický, ale aj sociálny a regionálny rozmer. „Zelenina je náročná na ľudskú prácu a preto prináša oveľa väčšiu pridanú hodnotu pre regióny,“ vysvetľuje hovorkyňa komory.

Veľa dovážame

Slovensko je v cesnaku sebestačné iba na 26 %, stále sa spoliehame na jeho dovoz zo zahraničia. Ten každoročne stúpa. V roku 2019 sa ho doviezlo 2 610 ton, kým v roku 2015 to bolo 1 730 ton.

Popri Číne sa k nám cesnak vozí aj zo susedných Čiech a Rakúska, ďalej zo Španielska a Nemecka. Môžu za to aj vyššie štátne podpory v týchto krajinách.

Slovensko tohto zabijaka baktérií však aj vyváža. Láka najmä jeho kvalita. „U nás vieme vyprodukovať výborný cesnak, o ktorý je v zahraničí veľký záujem,“ potvrdzuje hovorkyňa SPPK.

Štátna podpora

Pestovatelia cesnaku dostávajú štátnu podporu vo forme viazanej platby na vybrané druhy zeleniny. Tá v minulom roku predstavovala 412 EUR na hektár. Oproti predošlému obdobiu sa zvýšila o 15 %.

Ministerstvo pôdohospodárstva sľubuje, že farmári nebudú ukrátení ani v tomto roku. „Pokiaľ nedôjde k výraznejšej zmene celkovej výmery oproti roku 2020, predpokladáme približne rovnakú úroveň sumy podpory,“ reagoval Andrej Wallner z tlačového odboru rezortu.

Ministerstvo plánuje razantnejšie podporovať domácich pestovateľov zeleniny, najmä ich regionálne špeciality. Takouto visačkou sa môže pochváliť aj cesnak z južného Slovenska. Rodinná farma z Komoče ponúka jeho údenú verziu.

„Zber sa uskutočňuje zásadne ručne a sušenie prebieha prirodzene vo zväzkoch zavesených na tyčiach na povalách,“ zhodujú sa rodinní farmári s SPPK o regionálnom význame a unikátnosti jednotlivých druhov zeleniny. Cesnak nevynímajúc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej WallnerJana Holéciová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora