Chovatelia musia byť obozretní a v prípade vtáčej chrípky prijať opatrenia, vyhlásila Matečná

Gabriela Matečná, Jozef Bíreš
Zľava: Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš počas tlačovej konferencie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR k vtáčej chrípke na Slovensku. Bratislava, 13. január 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Na území Slovenska agrorezort v chove hydiny, po takmer troch rokoch, diagnostikoval vtáčiu chrípku. Nákaza bola diagnostikovaná minulý týždeň v drobnochove hydiny v obci Zbehy, okres Nitra. Slovensko aktuálne postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcemu aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve.

„V rámci plánu sa vykonáva epizootologické šetrenie a nariaďujú sa preventívne opatrenia. Veterinárna správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme o polomere tri kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 kilometrov okolo ohniska,“ informovala v pondelok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Kontakt s voľne žijúcim vtáctvom

Rovnako, ako to bolo v prípade afrického moru ošípaných, aj vtáčia chrípka bola znova diagnostikovaná u drobnochovateľa. „Je preto nevyhnutné, aby chovatelia zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní. Najväčšie riziko je však tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Vzhľadom na ročné obdobie a klimatické zmeny, je riziko prenosu vtáčej chrípky najvyššie z iných krajín, prostredníctvom sťahovavých vtákov,“ doplnila Matečná.

Výskyt vtáčej chrípky bol v chove hydiny na území SR naposledy zaznamenaný v období decembra 2016 až marca 2017, kedy bolo na Slovensku identifikovaných celkom 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov chovaných v zajatí a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva.

Výskyt u voľne žijúceho vtáctva bol zaznamenaný aj v marci 2018. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.

Usmrtenie hydiny, zneškodnenie vajec

„Veľké chovy máme denne pod kontrolou, preventívne opatrenia v hospodárskych chovoch sú na skvelej úrovni. Ak by sa však nákaza vyskytla v chove hydiny, v zmysle platných predpisov je nevyhnutné nariadiť usmrtenie všetkej hydiny v chove. Uhynutá alebo usmrtená hydina a všetky vajcia, musia byť zneškodnené tak, aby sa znížilo riziko šírenia choroby na minimum,“ zdôraznil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene uplynulé dni oznámilo a následne diagnostikovalo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v Slovenskej republike.

Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny (drobnochovateľ) – kury domácej v obci Zbehy, okres Nitra. Chovateľ nahlásil úhyn troch kusov hydiny z celkového počtu 22.

Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky A (H5N8) na ľudí je podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nízke. Prenos však nie je vylúčený, najmä u ľudí prichádzajúcich do styku s vtákmi, domácimi alebo divo žijúcimi. Ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A (H5N8) neboli u ľudí v Slovenskej republike doteraz zaznamenané.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJozef Bíreš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR