Chovateľom ošípaných nesvitá na lepšie časy a čaká ich náročné obdobie. Z desiatich rezňov máme len dva slovenské, tvrdí SPPK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ošípané
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Chovateľov ošípaných čaká náročné obdobie. Pandémia, africký mor ošípaných a do toho dopad energetickej krízy prichádza v čase, keď počet chovov klesá a tým aj sebestačnosť v tomto segmente, ktorá je na úrovni 20 až 22 percent.

Chovatelia potrebujú od štátu počuť možnosti riešenia, ako stabilizovať chovy ošípaných a naštartovať odvetvie. Na stránke Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) to uviedla jej hovorkyňa Jana Holéciová.

Stretnutie posledných chovateľov

Slovenská asociácia chovateľov ošípaných zorganizovala 13. septembra konferenciu v Nitre, na ktorej sa stretli poslední chovatelia ošípaných na Slovensku. Vypočuli si predstavy agrorezortu a veterinárnych odborníkov, ako riešiť súčasný stav v oblasti afrického moru ošípaných. Situácia s nákazou je stabilizovaná, avšak vírus ešte na Slovensku nie je porazený.

Obmedzenia sa týkajú najmä regiónov na východe a juhovýchode Slovenska. Práve v týchto dňoch bude prípadné zmiernenie opatrení na Slovensku posudzovať aj Európska komisia. Riziko rozšírenia moru je podľa SPPK vysoké hlavne u drobnochovateľov, ktorí nedokážu svoje chovy tak dobre uchrániť pred rozšírením vírusu. Chýbajú im finančné prostriedky, ale aj skutočný záujem minimalizovať riziko nákazy domácich chovov. Hrozba nových infekcií stále číha najmä z Maďarska a Rumunska.

Len dva slovenské rezne

SPPK chce, aby sa chovy ošípaných podporili aj prostredníctvom odškodnenia za sucho. Samostatnou kapitolou je zásah štátu v súvislosti s energetickou krízou a stúpajúcimi nákladmi nielen na chovy ošípaných.

„Naberme ešte posledné zvyšky síl, aby sme presvedčili nielen spoločnosť, ale aj samotnú vládu, že slovenské agropotravinárstvo má ambíciu byť jedným z najsilnejších odvetví národného hospodárstva. Lebo nie je normálne, že z desiatich rezňov máme len dva slovenské,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachoJana Holéciová
Firmy a inštitúcie SACHO Slovenská asociácia chovateľov ošípanýchSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora