Členské štáty Európskej únie súhlasili so súborom opatrení, podporia farmárov zasiahnutých suchom

farmár, sucho
Foto: ilustračné, Getty images

Členské štáty Európskej únie v stredu súhlasili so súborom podporných opatrení, ktoré navrhla Európska komisia (EK), aby poľnohospodárov odbremenila od finančných ťažkostí spôsobených suchom, a aby zvýšila dostupnosť krmiva pre zvieratá.

Odkedy sme svedkami týchto extrémnych klimatických javov, situáciu pozorne sledujeme a sme pripravení podporiť našich poľnohospodárov. Komisia je celý čas v úzkom kontakte so všetkými členskými štátmi a v prípade potreby vždy rýchlo reaguje. Tieto opatrenia by mali európskym poľnohospodárom finančne pomôcť a ochrániť ich dobytok pred nedostatkom krmiva,“ uviedol komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.

Vyššie zálohové platby

Opatrenia, na ktorých sa členské štáty dohodli na stredajšej schôdzi výboru, zahŕňajú možnosť vyšších zálohových platieb a niekoľko mimoriadnych výnimiek týkajúcich sa pravidiel ekologizácie, aby poľnohospodári mali dostatok krmiva pre zvieratá.

Dotknutí poľnohospodári sa budú môcť uchádzať o vyšší percentuálny podiel platieb, ktoré im prináležia v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), a zlepšiť si tak peňažné toky.

Vďaka tomu im bude uhradených až 70 % priamych platieb do polovice októbra a až 85 % platieb na rozvoj vidieka okamžite po formálnom prijatí balíka opatrení na začiatku septembra. Taktiež budú povolené výnimky z určitých pravidiel ekologizácie s cieľom zvýšiť dostupnosť krmív.

Balík by mali prijať začiatkom septembra

Opatrenia tiež zahŕňajú možnosť považovať pôdu ležiacu úhorom za pôdu s odlišnou plodinou alebo za oblasť ekologického záujmu, aj keď bola spásaná, alebo bol na nej vykonaný zber.

Takisto obsahujú možnosť vysiať medziplodiny ako čisté plodiny, ak sú určené na pastvu alebo produkciu krmiva a skrátiť 8-týždňové minimálne obdobie pre medziplodiny, aby poľnohospodári na ornej pôde mohli po medziplodinách včas vysiať zimné plodiny.

Po stredajšom rozhodnutí by sa tento balík opatrení mal formálne prijať začiatkom septembra. Komisia bude o vplyve sucha naďalej so všetkými členskými štátmi intenzívne komunikovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia