Čo zabilo raky v Hriňovej? Polícia vyšetruje úhyn tisícky rakov

POLÍCIA: V potoku v Hriòovej našli uhynuté raky
Viac ako tisíc chránených rakov rieènych (lat. Astacus astacus) uhynulo v nede¾u dopoludnia v takmer kilometrovom úseku potoka v katastri Hriòovej v okrese Detva. Škody sú minimálne 108-tisíc eur. Príèinu úhynu týchto vzácnych zvierat vyšetrujú. Na mieste odobrali vzorky uhynutých rakov, vzorky vody, ako aj ïalšie potrebné vzorky na expertízne skúmanie. Zaèaté je trestné stíhanie vo veci preèinu porušovania ochrany rastlín a živoèíchov. Bratislava, 12. august 2019. Foto: SITA/KR PZ Banská Bystrica

Smutný pohľad sa naskytol obyvateľom obce Hriňová. Na asi kilometrovom úseku potoka sa rozprestieralo asi tisíc uhynutých jedincov raka riečneho. Informuje o tom Polícia SR v Banskobystrickom kraji.

Rak riečny je zákonom chránený druh a tento hromadný úhyn už vyšetruje polícia. Existuje totiž možnosť, že raky uhynuli v dôsledku otravy. O rakoch sa hovorí ako o indikátoroch čistej vody. Pravdou však je, že rak je veľmi prispôsobvý a dokáže prežiť aj v relatívne špinavej vode. Pomerne dobre znáša organické znečistenie vody, aj nízky obsah kyslíka vo vode. Citlivý je však na chemické znečistenie z priemyslu a poľnohospodárstva.

Rak bol na Slovensku veľmi bežným druhom, v 80. rokoch jeho populáciu zdecimoval račí mor. V posledných rokoch sa však tento živočích vracia do našich potokov.

Sni mka obrazovky 2019 08 13 o 10.00.34.jpg
Sni mka obrazovky 2019 08 13 o 10.00.45.jpg
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom