Darovanie nepredaných potravín je už jednoduchšie, obchody ich môžu dať aj obciam

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
nákupný košík, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Darovanie nepredaných potravín je už jednoduchšie. Od januára sa pre obchodníkov zmenili doterajšie podmienky a tovar môžu darovať väčšiemu počtu subjektov. V prípade tovaru, ktorý má stanovenú dobu trvanlivosti a ide o zásoby potravín, tieto môže daňovník darovať okrem Potravinovej banky Slovenska aj iným subjektom.

Príjmy sa im neznížili

„Ide o rozpočtové a príspevkové organizácie, iné verejnoprospešné subjekty, občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, obce, vyššie územné celky, záujmové združenia fyzických alebo právnických osôb, profesijné komory a niektoré ďalšie subjekty. Nutná je však ich registrácia ako výdajne potravín,“ uviedla pre agentúru SITA Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Pre obchodníkov bol nepredaný tovar často nedaňovým výdavkom a teda im neznižoval príjmy, z ktorých platia dane. Ak si chceli darovaný tovar premietnuť do nákladov, tak museli splniť kritériá ako napríklad postupné znižovanie ceny alebo museli mať aspoň nejaký príjem z predaja. Novela zákona o dani z príjmu situáciu zmenila.

“Od januára 2020 platí novela zákona o dani z príjmu, ktorá znamená, že je oveľa viac subjektov, ktorým možno nepredaný tovar darovať a zároveň si ho môže darca dať do svojich daňových výdavkov bez ďalších podmienok,“ pokračovala Hanková.

Verejnoprospešné účely

Obdarované organizácie musia byť zamerané na verejnoprospešné účely ako napríklad ochrana a podpora zdravia, poskytovanie sociálnej pomoci, podpora a rozvoj športu, podpora zachovávania kultúrnych hodnôt, podpora vzdelávania, ochrana ľudských práv, ochrana životného prostredia, činnosti v oblasti vedy a výskumu, organizovanie dobrovoľníckej činnosti.

„Zásoby potravín je možné darovať aj registrovaným sociálnym podnikom, ktorých účel činnosti je zameraný na ochranu a podporu zdravia, poskytovanie sociálnej pomoci, podporu vzdelávania alebo organizovanie dobrovoľníckej činnosti,“ dodala Hanková.

Zákon daňovo motivuje obchodné reťazce k darovaniu potravín a zároveň nepriamo napomáha predchádzať plytvaniu potravinami, ktoré môžu pomôcť ľuďom v núdzi. Povinné darovanie potravín po dobe minimálnej trvanlivosti je pre reťazce naplánované od roku 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ailina Hanková
Firmy a inštitúcie SKDP Slovenská komora daňových poradcov