Desaťtisíce ľudí žiadajú zastavenie lovu vlka, podľa ochranárov pomáha v boji s africkým morom ošípaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlk, zvieratá, zviera
Thinkstock

Vyše 25-tisíc ľudí za necelé tri dni podpísalo výzvu takmer tridsiatich ochranárskych organizácií, v ktorej žiadajú okamžité zastavenie lovu vlka dravého a určenie nulovej kvóty pre jeho lov v nastávajúcej poľovnej sezóne.

Lovia chorú a oslabenú zver

Vlk je podľa ochranárov dôležitý v boji s africkým morom ošípaných (AMO), ktorý prepukol vo viacerých okresoch Slovenska. Vlci totiž lovia hlavne chorú a oslabenú zver a zároveň likvidujú uhynutú zver.

Dokážu tak účinne brániť šíreniu nákazy, no sami pritom nie sú aktívnymi prenášačmi ochorenia. Vlk je tiež dôležitý pri znižovaní škôd spôsobených kopytníkmi v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve a zohráva úlohu pri obnove lesa.

Vlka dravého je možné na Slovensku loviť od 1. novembra do 15. januára na základe kvóty, ktorú určuje ministerstvo pôdohospodárstva spolu s pracovnou skupinou, kde sú zástupcovia tretieho sektora, envirorezortu, okresných úradov, poľovníkov a podobne.

Matečnej ministerstvo nesúhlasí

Kvótu na túto sezónu majú určiť v najbližších dňoch. Lov vlkov podľa ochranárov negatívne zasahuje do ich populácie a môže ovplyvniť zloženie a následne aj správanie vlčích svoriek. Vlčia svorka, v ktorej boli usmrtené kľúčové jedince, sa môže uchýliť k útoku na hospodárske zvieratá.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) podporuje určenie nulovej kvóty pre lov vlka. Envirorezort zastáva názor, že populácia vlka pomáha znižovať riziko šírenia AMO.

Opačný názor má ministerstvo pôdohospodárstva, podľa ktorého vlk nedokáže prispieť k likvidácii afrického moru v populácií diviakov. Agrorezort tvrdí, že vlk sa kontaktom s infikovanou diviačou zverou môže dokonca stať aktívnym šíriteľom vírusového ochorenia do ďalších oblastí krajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR