Divínsku hradnú jaskyňu niekto poškodil, polícii prišli na pomoc jaskynní záchranári

Jaskyňa, speleológ
Foto: ilustračné, Getty Images

Vyšetrovateľ polície SR z Lučenca požiadal vo štvrtok 7. októbra v poobedňajších hodinách o súčinnosť jaskynných záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) pri dokumentovaní environmentálnej kriminality v Divínskej hradnej jaskyni.

Jaskyňa sa nachádza pod hradom Divín v rovnomennej obci v Lučeneckom okrese. Ako záchranári informujú na svojej webovej stránke, dvaja záchranári HZS sa zlanili spoločne s pracovníkom Slovenskej správy jaskýň (SSJ) do podzemia, kde podľa inštrukcií od oznamovateľa a technika polície zadokumentovali pravdepodobné násilné poškodenie krasovej výzdoby v jaskyni.

Divínska hradná jaskyňa sa podľa dokumentu SSJ nachádza v Revúckej vrchovine v podcelku Cinobanské predhorie, v severozápadnej časti Tuhárskeho krasu.

„Predstavuje vertikálnohorizontálnu jaskyňu vytvorenú v pestrých doskovitých kryštalických vápencoch veporika. Jaskyňa sa nachádza v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Divínsky hrad. Dĺžka polygónového ťahu je 105,7 metra a denivelácia 13,4 metra,“ uvádzajú jaskyniari.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaPolícia Slovenskej republikySSJ Slovenská správa jaskýň