Do boja so suchom sa púšťa aj Dubnica nad Váhom, ale na využitie dažďovej vody potrebujú peniaze

Dážď, dáždnik
Foto: ilustračné, Thinkstock

Do boja proti suchu sa púšťajú aj v Dubnici nad Váhom. Mestská samospráva sa uchádza o nenávratné finančné prostriedky na vodozádržné opatrenia.

V prípade získania dotačnej podpory na stotisícový projekt už dažďová voda zo striech Dubnického kaštieľa nebude stekať do kanalizácie, ale do retenčnej nádrže.

Ako informovala hovorkyňa Mestského úradu v Dubnici nad Váhom Veronika Rezáková, mesto je pripravené z vlastného rozpočtu prispieť finančnou spoluúčasťou vo výške 5 150 eur.

Zavlažovanie zelene

Predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok (NFP) na projekt Vodozádržné opatrenia v intraviláne mesta Dubnica nad Váhom schválilo mestské zastupiteľstvo.

„Projekt rieši odvedenie dažďových vôd zo striech Dubnického kaštieľa do novej retenčnej nádrže s objemom 100 kubických metrov. Nazbieranú zrážkovú vodu budeme následne využívať na zavlažovanie mestského parku a prípadnej výsadby,“ vysvetlil hlavný zámer projektu Milan Dolinka z oddelenia strategického rozvoja a informačných technológií mestského úradu.

„Uvedomujeme si, že v meste máme viac vhodných objektov na aplikáciu vodozádržných opatrení, ale vzhľadom na krátkosť času a slabšiu projektovú pripravenosť sa do výzvy zapájame aspoň s týmto projektom,“ dodal Dolinka.

Výzva ministerstva

Celkové náklady na projekt sa pohybujú vo výške 103 000 eur, v prípade úspechu medzi žiadateľmi o NFP sa dubnická samospráva bude na financovaní projektu podieľať piatimi percentami z celkovej sumy.

Výzva ministerstva životného prostredia zameraná na vodozádržné opatrenia je súčasťou akčného plánu H2ODNOTA JE VODA, ktorý pred dvomi rokmi schválila vláda. Celkovo je na výzvu vyčlenených 17 miliónov eur.

Mestá, obce aj neziskové organizácie môžu získať financie na budovanie dažďových záhrad, zberných jazierok, mokradí, vegetačných striech alebo kúpu zberných systémov na zadržanie zrážkovej vody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan DolinkaVeronika Rezáková
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR