Do Rady Slovenského pozemkového fondu by sa mohol dostať aj bývalý predseda združenia miest

Michal Sýkora
Dlhoročný starosta obce Štrba, poslanec zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja a bývalý dlhoročný predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Dlhoročný starosta obce Štrba, poslanec zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja a bývalý dlhoročný predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Michal Sýkora by sa mal opäť stať členom Rady Slovenského pozemkové fondu (SPF).

Do Rady SPF ho navrhol ZMOS a návrh už tento týždeň schválila vláda SR. Michala Sýkoru musí ešte do funkcie člena Rady SPF v hlasovaní zvoliť aj parlament.

„Náš návrh vychádza z pozitívnych skúseností miest a obcí z predchádzajúceho pôsobenia a komunikácie pána Michala Sýkoru v Rade Slovenského pozemkového fondu,“ zdôvodnilo jeho nomináciu ZMOS.

Chce nadviazať na predchádzajúcu činnosť

„V Správnej rade Slovenského pozemkového fondu som pôsobil už v minulom funkčnom období a jeho činnosť sa voči samosprávam výrazne zlepšila, čo bolo pozitívne hodnotené aj v správe SPF za uplynulé funkčné obdobie predloženej do Národnej rady SR a ocenila to aj členská základňa ZMOS, ktorú reprezentuje skoro 2 800 miest a obcí,“ reagoval na svoju ďalšiu nomináciu pre agentúru SITA Michal Sýkora.

V novom období by chcel Michal Sýkora po prípadnom zvolení v NR SR nadviazať na svoju predchádzajúcu činnosť v tejto rade a naďalej presadzovať názory a potreby miest a obcí vo vzťahu k SPF.

„Aj vďaka nášmu zastúpeniu v tejto rade v minulom období, sa našiel spôsob, čo najrýchlejšie vybavovať žiadostí o prevod, či prenájom pozemkov, ktoré sa týkali projektov obcí a miest. A rovnako podarilo sa nám s vedením SPF a ministerstvom pôdohospodárstva spoločne pripraviť, presadiť a zaviesť do praxe zmenu zákona o SPF, ktorá umožňuje aj obciam, ktoré nemajú územné plány, bezodplatne vysporiadať pozemky pod ich verejnoprospešnými stavbami, čo predtým nebolo vôbec možné,“ uzavrel Sýkora.

Rada má 11 členov

Momentálne má Rada SPF 11 členov. Po schválení novely zákona o pozemkových úpravách v apríli tohto roka sa od júna 2019 musí zvýšiť počet členov Rady SPF ako jedného z orgánov SPF o ďalších dvoch členov, a to jedného na základe návrhov organizácií združujúcich mestá a obce a druhého na návrh Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Voľba nových členov Rady SPF navrhnutých vládou sa v parlamente uskutoční najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti novely, teda od 1. júna 2019. Poslednými dvomi by sa mali stať na základe schválených návrhov vládou SR Oliver Šiatkovský a práve Michal Sýkora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Sýkora
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fondZMOS Združenie miest a obcí Slovenska