Budaj chce do roku 2027 sanovať 137 environmentálnych záťaží, sanácie by si mali vyžiadať viac ako 600 miliónov eur

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: SITA/Branislav Bibel

Na Slovensku v nasledujúcich rokoch zlikvidujú 137 najrizikovejších environmentálnych záťaží. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) totiž predložil do medzirezortného pripomienkového konania Štátny program sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 až 2027.

Odstraňovanie enviro záťaží

Pod hlavičkou Ministerstva životného prostredia SR chce zabezpečiť ochranu zdravia obyvateľov Slovenska a zlepšiť stav životného prostredia, predovšetkým vody, pôdy a horninového prostredia. Sanácie by si mali vyžiadať viac ako 600 miliónov eur.

Program definuje úlohy na znižovanie negatívnych vplyvov environmentálnych záťaží, stanovuje ciele a opatrenia a presný harmonogram jednotlivých opatrení.

Zoznam 137 najrizikovejších lokalít

V zozname 137 najrizikovejších lokalít je napríklad Bratislava (Žabí majer), Bratislava (skládka vo Vrakuni), Poprad (Duklianske kasárne) či Liptovský Mikuláš (sklad ťažkého vykurovacieho oleja).

Ide predovšetkým o lokality, kde sa predpokladá závažné znečistenie životného prostredia pre skládky odpadov, sklady chemikálií, mazutové hospodárstva, priemyselné prevádzky a areály, poľnohospodárske areály, vojenské areály, železničné prevádzky, čerpacie stanice pohonných hmôt a produktovody či banské a úpravárenské areály.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR