Do výzvy agrorezortu sa zapojilo len 70 percent chovateľov ošípaných, ministerstvo chce vedieť dôvod

prasatá, ošípané
Foto: ilustračné, Getty Images

Do výzvy agrorezortu sa zapojilo 70 percent chovateľov ošípaných. Dôvod prečo zväzy a stavovské organizácie nezabezpečili vyššiu účasť, sa bude prešetrovať.

Agentúru SITA o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) ako súčasť MPRV SR niekoľko krát telefonicky aj e-mailom kontaktovala všetky stavovské organizácie, ktoré oficiálne združujú chovateľov ošípaných na Slovensku. Prečo zväzy a stavovské organizácie nezabezpečili vyššiu účasť svojich členov v elektronickej výzve, bude predmetom ďalšieho zisťovania,“ uviedol rezort pôdohospodárstva.

Reakcia ministerstva sa týka podpory pre chovateľov ošípaných na zmiernenie následkov afrického moru ošípaných (AMO) v roku 2021. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bola výzva zverejnená na netradičnom mieste, pričom mali poľnohospodári málo času na zapojenie sa do nej.

Chovatelia ošípaných mali možnosť od 22. novembra do 1. decembra vyplniť dotazník NPPC. SPPK uviedla, že agrorezort formu podpory s agropotravinárskou samosprávou ani nekonzultoval a o pripravovanom dotazníku sa dozvedela z médií a od chovateľov ošípaných. V rámci podpory boli prerozdelené dva milióny eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNárodné poľnohospodárske a potravinárske centrumSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora