Dobrovoľníci pokračovali v čistení Tatier, vyzbierali vyše 300 kilogramov odpadkov

čisté hory, čistenie Tatier
Dobrovoľníci na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali spolu 355,5 kilogramu odpadkov. Foto: www.facebook.com

V poslednú septembrovú sobotu sa uskutočnil 42. ročník podujatia Čisté hory. Ide o čistenie tatranských dolín po ukončení letnej sezóny. Keďže nepriaznivé počasie odradilo mnohých záujemcov, niektorí si to vynahradili v nasledujúcich dňoch.

Do akcie Čisté hory sa zapojilo 480 dobrovoľníkov, ktorí na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali spolu 355,5 kilogramu odpadkov.

Čistili aj horolezci

„Síce nás veľmi neteší, že aj po rokoch trvania akcie je stále čo zbierať, osobne som veľmi rád, že i dnes sa nájde ešte dosť ľudí, ktorí majú srdečný vzťah k Tatrám a všeobecne k prírode, čo dokumentuje aj záujem o túto tradičnú akciu,“ skonštatoval Igor Stavný, dlhoročný koordinátor Čistých hôr, ktorých organizátorom sú Štátne lesy TANAPu.

Dobrovoľníci sa tentokrát zamerali na oblasť Zverovky, na okolie Sliezskeho domu a na úsek Monkova dolina – Strednica. Šestica horolezcov sa sústredila na Batizovskú a Zlomiskovú dolinu, odkiaľ vyniesli spolu 51 kilogramov odpadu.

Našli aj staré turistické vybavenie

Vo vreciach končili najmä konzervy, rozbité sklenené fľaše, staré batérie i rôzne igelity. Zatiaľ čo v Zlomiskovej doline, kde vyzbierali celkovo 41 kilogramov odpadu, pochádzal odpad predovšetkým z okolia bivakov pod Zlomiskovou vežou, v Batizovskej doline najviac odpadu nachádzali v blízkosti Batizovského plesa.

Okrem odpadkov po horolezcoch a turistoch natrafili aj na opustený ruksak a turistické vybavenie výrazne poznačené časom. Pri Popradskom plese dobrovoľníci vyzbierali 30 kilogramov rôzneho odpadu, ďalších 15 kilogramov odtiaľ vyniesli ešte v poslednú septembrovú sobotu, teda v hlavný deň konania akcie.

Celková bilancia za vyše štyri desaťročia predstavuje približne 64 ton odpadu, ktorý z prírodného prostredia vynieslo viac ako 46-tisíc dobrovoľníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu