Dobrovoľníci vyzbierali v časti Petejovce na Domaši približne 15 vriec odpadu

Domaša
Pohľad na časť brehu Domaše. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši počas uplynulého víkendu približne 15 vriec odpadu. Na upratovaní okolia vodnej nádrže v časti Petejovce sa zúčastnilo viac ako 20 ľudí.

Ako informoval Dávid Kleban, predseda občianskeho združenia (OZ) Sparta zo Stropkova, ktoré bolo s obcou Turany nad Ondavou hlavným organizátorom akcie, je to už siedmy ročník podujatia.

Prvýkrát prišlo desať ľudí

„Na prvom upratovaní sa zúčastnilo približne desať ľudí, na tom doteraz poslednom v minulom roku zhruba 30,“ uviedol Kleban.

Jedným z cieľov tejto aktivity je skultúrnenie prostredia Domaše. Organizátori chcú takýmto spôsobom viesť najmä mládež k tomu, aby sa k prírode správala zodpovedne a slušne.

„Vyzbieranie odpadu je len jedna časť, druhou časťou je prednáška, ako sa ekologizovať, ako napríklad eliminovať plasty a iné odpady. Potom sú to tvorivé dielne hlavne pre deti, ktoré chceme takisto niečomu priučiť,“ priblížil program Kleban. Súčasťou dňa sú aj športové aktivity.

Upratovanie organizuje združenie väčšinou začiatkom mája, keď je nižší stav vody. Preto sa teraz zameriavali hlavne na oblasť zátoky.

Upratujú viaceré skupiny

Impulz na realizáciu takéhoto podujatia prišiel podľa Klebana od združenia pôsobiaceho v Stropkove, ktoré kedysi upratovalo rekreačnú oblasť Valkov.

Na akcii sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií. „Najstarší účastník mal okolo 70 rokov,“ doplnil Kleban.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš mala v tomto roku za cieľ v rámci tejto environmentálnej aktivity spojiť Stropkovskú a Vranovskú časť Domaše, keďže v oboch takéto jarné upratovanie realizujú viaceré záujmové skupiny.

Celosvetová pandémia koronavírusu však tento spoločný plán zastavila. „Veríme však, že v budúcom roku sa nám to podarí, keďže subjekty z oboch strán Domaše boli tejto myšlienke veľmi naklonené,“ uzavrela výkonná riaditeľka organizácie Michaela Zdražilová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dávid KlebanMichaela Zdražilová