Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlk dravý, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Raincarnation40/Pixabay.com
7. 11. 2018 9:21 Lesy a lesníctvo od SITA

Dolné Rakúsko povolí výnimočné lovenie vlka, u nás sa strieľa stále

Opatrenie má byť dočasné a každý odstrel šelmy musí schváliť príslušný orgán. Na Slovensku máme lov vlka povolený, obmedzený na približne 70 kusov ročne.

Ako píše web Jagderleben, od 1. novembra platí v Dolnom Rakúsku novela zákona o poľovníctve. Tá hovorí, že ak si to vyžaduje bezpečnosť ľudí, alebo ak je to potrebné vzhľadom na škody spôsobené na hospodárskych zvieratách, môžu sa prijať opatrenia proti veľkým šelmám.

Tieto opatrenia zahŕňajú nielen lov, ale aj uspávanie a plašenie gumovými projektilmi. Nariadenie by malo byť časovo obmedzené a vydané len pre znalé osoby.

Dolné Rakúsko túto novelu prijalo kvôli zvyšujúcim sa škodám na raticovej zveri, ktorú spôsobil práve vlk. U nás máme skôr opačný problém. Vlk sa u nás loviť môže, a to až 70 jedincov ročne. Raticová zver je zase premnožená. Až tak, že sa rezort pôdohospodárstva rozhodol zredukovať jej stavy.

Počty jeleňov, danielov, muflónov a diviakov plánuje štát znížiť až o polovicu. Dôvodom sú škody, ktoré táto zver spôsobuje poľnohospodárom. Ochranári zase oponujú, že by stačilo menej loviť dravce, najmä vlka, ktorý je prirodzeným predátorom tejto zveri.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X