Domácnosti znečisťujú ovzdušie starými kotlami a nekvalitným palivom

Krbové kachle, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/MegLearner

Domácnosti vykurované tuhým palivom sú popri priemysle a doprave najväčším znečisťovateľom ovzdušia na Slovensku. Najviac, vyše 80 percentami, sa pritom podieľajú na emisiách tuhých prachových častíc PM. Príčinou je najmä nesprávne používanie nekvalitného paliva a zastarané vykurovacie zariadenia.

Vyplýva to z prieskumu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorý zisťoval situáciu v oblasti emisií z vykurovania domov a bytov tuhými palivami. O jeho výsledkoch informovali vedúca odboru pre emisie a biopalivá Janka Szemesová a špecialistka SHMÚ pre životné prostredie Ivana Ďuricová.

Výsledky prieskumu ukázali, že až 90 percent domácností, ktoré sú vykurované tuhým palivom, používajú drevo. Jedna domácnosť ročne spáli v priemere 8,7 tony dreva. Skoro polovica domácností drevo nesprávne spaľuje a nesuší.

Priemerný vek kotlov je vyše 12 rokov a kachiel 21 rokov. Nekvalitné palivo a staré kotly spôsobujú nedokonalé spaľovanie a tým produkciu vysokého percenta emisií, najmä prachových častíc. „Väčšina týchto emisií pochádza z lokálneho vykurovania, ktoré v zime často spôsobuje smogové situácie v regiónoch,“ uviedla Ďuricová s tým, že najhoršia situácia je na strednom a východnom Slovensku.

Szemesová zdôraznila, že analýza stavu v oblasti vykurovania domácností tuhými palivami je potrebná na zlepšenie situácie a prijatie účinných opatrení. Prieskum bude slúžiť ako podklad pre nastavenie novej dotačnej schémy ministerstva životného prostredia na výmenu spaľovacích zariadení známej ako kotlíková dotácia.

Okrem výmeny kotlov a kachiel je na zlepšenie situácie podľa Szemesovej nutná aj väčšia osveta. Prieskum, počas ktorého zmapovali vykurovanie vo vyše 1 500 domácnostiach, sa uskutočnil od februára 2017 do septembra tohto roka. Financovaný bol zo zdrojov Európskej únie, pričom náklady predstavovali vyše 88-tisíc eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom