Dvojakú kvalitu treba pretaviť do slovenskej legislatívy, vyzýva SaS ministerku Matečnú

SOCIÁLNE: SaS predstavila reformu SVS
Zľava: Tímlíderka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a predseda strany SaS Richard Sulík Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Strana SaS od ministerky Matečnej zároveň očakáva, že vypracuje podrobné postupy, ako bude Slovensko dvojitú kvalitu potravín testovať a tiež trestať previnilcov.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby odborne pretavila smernicu Európskeho parlamentu (EP) o nekalých obchodných praktikách do slovenskej legislatívy. „Smernica, ktorú Európsky parlament schválil, je dobrá správa. Dvojaká kvalita bude postihovateľná ako klamlivá obchodná praktika, ak sa tovar uvádza na trh v rôznych členských štátoch ako identický, ale má výrazne odlišné zloženie alebo vlastnosti – pokiaľ nie sú odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi. Stále však nemáme výsledky spoločného európskeho testovania potravín a nemáme ani definovanú samotnú dvojakú kvalitu potravín,“ konštatoval v pondelok predseda SaS Richard Sulík, ktorý bol tieňový spravodajca správy, ktorá spomínanej smernici predchádzala.

Richard Sulík sa podľa svojich slov tiež v marci minulého roka pokúsil listom získať informácie o tom, akým spôsobom sa platná európska legislatíva na Slovensku uplatňuje. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná však odpovede na otázky SaS, podľa strany, nikdy neposlala. „Opozičná strana SaS spravila vo veci kvality a cien potravín omnoho viac ako ministerka Matečná alebo SNS, či vládna koalícia. Napríklad sme výrazne dopomohli k zrušeniu Dankovho 2,5-percentného odvodu,“ povedal Sulík.

Strana SaS od ministerky Matečnej zároveň očakáva, že vypracuje podrobné postupy, ako bude Slovensko dvojitú kvalitu potravín testovať a hlavne, ako bude Slovensko vymáhať novú európsku legislatívu tak, aby to pocítili všetci občania. „Ministerky sa taktiež pýtame, prečo nie je zriadená sľubovaná webová stránka s výsledkami testov potravín. Posielame otázku aj na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, koľko kontrol a podnetov zameraných na nekalé praktiky v potravinárstve vykonali. Kým si ministerka nezabezpečí v rezorte poriadok, bude rozprávanie o dvojitej kvalite len divadlo pre ľudí, aby aspoň marketingovo prekryla žalostné výsledky v rezorte. Je fakt, že práve Gabriela Matečná je historicky tou ministerkou, ktorá dohnala najviac ľudí do ulíc,“ uzavrela tímlíderka SaS pre potravinárstvo Jarmila Halgašová.

Strana SNS na vyjadrenia SaS reagovala tým, že na 14:15 h v pondelok zvoláva tlačový brífing predsedu NR SR Andreja Danka a ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej. SaS má podľa SNS klamať o dvojakej kvalite potravín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom