Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SOCIÁLNE: SaS predstavila reformu SVS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Tímlíderka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a predseda strany SaS Richard Sulík Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Dvojakú kvalitu treba pretaviť do slovenskej legislatívy, vyzýva SaS ministerku Matečnú

Strana SaS od ministerky Matečnej zároveň očakáva, že vypracuje podrobné postupy, ako bude Slovensko dvojitú kvalitu potravín testovať a tiež trestať previnilcov.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby odborne pretavila smernicu Európskeho parlamentu (EP) o nekalých obchodných praktikách do slovenskej legislatívy. „Smernica, ktorú Európsky parlament schválil, je dobrá správa. Dvojaká kvalita bude postihovateľná ako klamlivá obchodná praktika, ak sa tovar uvádza na trh v rôznych členských štátoch ako identický, ale má výrazne odlišné zloženie alebo vlastnosti – pokiaľ nie sú odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi. Stále však nemáme výsledky spoločného európskeho testovania potravín a nemáme ani definovanú samotnú dvojakú kvalitu potravín,“ konštatoval v pondelok predseda SaS Richard Sulík, ktorý bol tieňový spravodajca správy, ktorá spomínanej smernici predchádzala.

Richard Sulík sa podľa svojich slov tiež v marci minulého roka pokúsil listom získať informácie o tom, akým spôsobom sa platná európska legislatíva na Slovensku uplatňuje. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná však odpovede na otázky SaS, podľa strany, nikdy neposlala. „Opozičná strana SaS spravila vo veci kvality a cien potravín omnoho viac ako ministerka Matečná alebo SNS, či vládna koalícia. Napríklad sme výrazne dopomohli k zrušeniu Dankovho 2,5-percentného odvodu,“ povedal Sulík.

Strana SaS od ministerky Matečnej zároveň očakáva, že vypracuje podrobné postupy, ako bude Slovensko dvojitú kvalitu potravín testovať a hlavne, ako bude Slovensko vymáhať novú európsku legislatívu tak, aby to pocítili všetci občania. „Ministerky sa taktiež pýtame, prečo nie je zriadená sľubovaná webová stránka s výsledkami testov potravín. Posielame otázku aj na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, koľko kontrol a podnetov zameraných na nekalé praktiky v potravinárstve vykonali. Kým si ministerka nezabezpečí v rezorte poriadok, bude rozprávanie o dvojitej kvalite len divadlo pre ľudí, aby aspoň marketingovo prekryla žalostné výsledky v rezorte. Je fakt, že práve Gabriela Matečná je historicky tou ministerkou, ktorá dohnala najviac ľudí do ulíc,“ uzavrela tímlíderka SaS pre potravinárstvo Jarmila Halgašová.

Strana SNS na vyjadrenia SaS reagovala tým, že na 14:15 h v pondelok zvoláva tlačový brífing predsedu NR SR Andreja Danka a ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej. SaS má podľa SNS klamať o dvojakej kvalite potravín.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X