Emil Macho sa stal novým predsedom SPPK

Predseda SPPK Emil Macho Foto: SITA/Martin Havran

Macho vo funkcii nahradil dlhoročného predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) má nového predsedu. Stal sa ním Emil Macho, ktorý získal na 31. valnom zhromaždení SPPK v Nitre podporu nadpolovičnej väčšiny delegátov. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe. Na čele najväčšej agropotravinárskej samosprávy bude Emil Macho počas najbližších troch rokov až do ďalších volieb. Macho je súčasným podpredsedom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave, vo volebnom období 2015 – 2018 bol členom Predstavenstva SPPK a zároveň je generálnym riaditeľom Agropodniku Trnava.

Nový predseda SPPK Emil Macho hovoril na valnom zhromaždení o prepojení súčasnej nepriaznivej spoločenskej a politickej atmosféry vyvolanej odkrývaním káuz o zneužívaní agrodotácií s novými výzvami, ktoré stoja pred komorou. „Sme na prahu prelomového obdobia. Žijeme v čase, keď musíme zabojovať o verejnú mienku. Dnešný slovenský aktívny poľnohospodár si musí zaslúžiť uznanie, že prežil. Namiesto toho sa nám dostáva opovrhnutie od spoločnosti. Neexistujú malí a veľkí, len tí, ktorí využívajú a zneužívajú systém a tí, ktorí vyrábajú potraviny s pridanou hodnotou,“ uviedol nový predseda SPPK Emil Macho.

SPPK má pred sebou nové výzvy

Emil Macho za nové výzvy označil zvýšenie objemu finančných prostriedkov do odvetvia. Cieľom SPPK je štátna pomoc v roku 2019 v objeme 70 miliónov eur a jej efektívne prerozdelenie najmä pre citlivé komodity a živočíšnu výrobu. Prioritou je pre Macha aj prijatie národnej pozície v Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020 a dokumentu, národnej stratégie v agropotravinárstve. Nemenej podstatné budú podľa Macha aj zvýšenie sebestačnosti v základných komoditách, novela zákona o odpadoch, či riešenie neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny.

Zvolení do funkcií boli aj ďalší

Delegáti si na valnom zhromaždení zvolili aj nových členov Predstavenstva SPPK, Dozornej rady SPPK a podpredsedov SPPK. Podpredsedom SPPK pre poľnohospodárstvo sa stal Miroslav Štefček (Poľnohospodárske družstvo Ludrová) a podpredsedom SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty (Levické mliekarne, a.s.). Bývalý predseda SPPK Milan Semančík bude v novom volebnom období pôsobiť ako člen Predstavenstva SPPK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom