Enviromentalisti zaslali ministrom list, žiadajú zvýšenie poplatkov za skladovanie odpadov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
odpad, triedenie odpadu
Foto: ilustračné, Getty Images

Zavedenie množstevného zberu komunálneho odpadu, zvýšenie poplatkov za skladovanie odpadu či podpora zeleného obstarávania. Aj tieto opatrenia navrhli environmentálne organizácie v liste, ktorý v pondelok 20. júla zaslali ministrom životného prostredia, hospodárstva a financií ako príklady podpory zeleného reštartu a zároveň pomoci obnove krajiny po koronakríze.

Agentúru SITA o tom informovala Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky. List s návrhmi je spoločnou iniciatívou organizácií Incien, Priatelia Zeme-SPZ, Priatelia Zeme-CEPA, Budovy pre budúcnosť, Extinction Rebellion, Fridays For Future Slovensko, Greenpeace Slovensko, Nestrácajme čas, Združenie Slatinka, Znepokojené Matky a Živica.

Štát by mal pomôcť znižovať odpad

V oblasti odpadového hospodárstva ďalej navrhujú prednostne podporovať zber a zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, ktorý tvorí 45 percent komunálnych odpadov. V poľnohospodárstve navrhujú hlavne používanie organických hnojív.

Podľa aktivistov by mal štát podporovať a vykonávať aktivity na predchádzanie vzniku odpadov, ako aj triedený zber a recykláciu. Zároveň by mal vytvoriť systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov tak, aby sa v ňom generoval dostatok peňazí na zabezpečenie prevádzky systému a rozvoja infraštruktúry.

Je našou povinnosťou urobiť také systémové kroky, ktoré budú predchádzať vzniku odpadov a ich negatívnemu vplyvu na životné prostredie a zdravie ľudí. „Súčasný systém odpadového hospodárstva nedosiahol očakávané výsledky a nenaplnil ciele, ktoré musíme dosiahnuť, preto v ňom treba urobiť radikálne zmeny,” povedal Branislav Moňok z Priateľov Zeme-SPZ.

Viac pracovných miest

Jedným z problémov, ktoré organizácie vidia je aj uvažovanie na prechod zo spaľovania uhlia na spaľovanie odpadu.

„Prechod z uhlia na spaľovanie odpadu má porovnateľné emisie, nerieši klimatické, energetické ani odpadové ciele. Vytvára tiež menej pracovných miest, ako predchádzanie vzniku odpadov, opätovné použitie a recyklácia,“ uviedol Juraj Melichár z Priateľov Zeme-CEPA.

Podľa organizácií by uvedené opatrenia v oblasti odpadového hospodárstva mohli vytvoriť viac pracovných miest a pomôcť obciam ušetriť peniaze a zdroje pre budúce generácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav MoňokJuraj MelichárLucia Szabová
Firmy a inštitúcie GreenpeaceMF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR